Automatyczne pomiary ciężarówek na głównych trasach – Bruksela chce więcej kontroli

Inspektorzy potrafią stać na każdej bramce, pod nawierzchniami dróg ukrywane są wagi, w radiowozach testuje się nadwoziowe pomiary, a tachografy wysyłają informacje w sposób zdalny. Mówiąc więc krótko, dzisiejszy transport drogowy dosłownie oblepiony jest różnymi formami kontroli. Mimo to Bruksela nadal nie przestaje opracowywać nowych metod, co pokazały wczorajsze obrady Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego.

Komisja opowiadała się za zaostrzeniem kontroli w zakresie mas oraz wymiarów ciężarówek. W tym celu na najważniejszych trasach międzynarodowych miałyby się pojawić zautomatyzowane punkty kontrolne, zdolne nie tylko zważyć, ale też pomierzyć ciężarówkę. Dzięki temu każde przekroczenie dopuszczalnej masy, długości, szerokości lub wysokości miałoby być automatycznie wyłapywane, prowadząc oczywiście do zatrzymania lub wystawienia kary.

Do pomiaru masy można by wykorzystać wagi preselekcyjne, znane w Europie już od wielu lat. Jeśli natomiast chodzi o sprawdzanie wymiarów, to tutaj z pomocą przyszłyby specjalne kamery, które Niemcy testują już na wspomnianych na wstępie radiowozach. Potrafią one co do centymetra określić na przykład wysokość naczepy, a szerzej wyjaśniałem to w następującym artykule: BAG zbroi się w ultranowoczesne radiowozy – cały szereg pomiarów bez zatrzymywania

Na tych zautomatyzowanych punktach propozycje się nie kończą. Członkowie komisji chcą też bowiem szerszego wykorzystania systemów zdalnej łączności, w ramach technologii zwanej Intelligent Access Policy. W tym przypadku wybrane odcinki dróg, na przykład w centrach miastach lub tunelach, miałyby być nadzorowane przy użyciu specjalnego systemu telematycznego. Miałby on weryfikować, czy przewoźnik uzyskał prawo do przejechania po danej trasie konkretnym typem pojazdu, w konkretnym czasie i z konkretnymi parametrami. Gdyby natomiast wykryte zostały nieprawidłowości, system automatycznie zgłaszałby złamanie przepisów.

Powyższe propozycje stanowią element prac nad Pakietem Zielenienia Transportu (ang. Greening Freight Package). Jak na razie nie wiadomo kiedy i czy wejdą one w życie, gdyż wymaga to jeszcze zatwierdzenia przez pełen Parlament Europejski oraz przez Radę Unii Europejskiej. Może to być kwestia miesięcy lub nawet lat.

Kamera do pomiaru wysokości na radiowozie BAG/BALM: