transfactor3665
Opublikowane 3 Luty, 2016

Autobusik bez kierowcy rozpoczyna regularne kursowanie w Holandii, na 12-minutowej, wiejskiej trasie

holandia_bezzalogowy_autobusik_1

Widoczny powyżej pojazd to autonomiczny samochód WePod, który rozpoczyna właśnie testy przy kampusie holenderskiego Uniwersytetu Wageningen. Pozbawione kierowcy, elektryczne auto, które samo trafi do celu i uniknie zagrożeń na drodze dzięki kamerom i radarom, ma odpowiadać za transport maksymalnie 6 osób na 12-minutowej trasie. Mowa tutaj o wahadle między miastem Ede a uniwersyteckim kampusem, które zorganizowano przede wszystkim na wiejskich drogach i które ma być obsługiwane przez całą flotę tego typu pojazdu. Gdyby natomiast kamery i radary nagle zwariowały i pasażerowie któregoś z elektrycznych wozidełek znaleźli się w niebezpieczeństwie, o wszystkim zostanie ostrzeżone specjalne centrum kontroli. Będzie tam siedziała osoba, która w razie potrzeby zdalnie przejmie sterowanie nad niesprawnym pojazdem.

A przy okazji Holendrzy zapowiedzieli, że już w kwietniu w Rotterdamie zaczną jeździć bezzałogowe ciężarówki, odpowiedzialne za transport kontenerów w granicach portu. O tych ciężarówkach już zresztą kiedyś wspominałem, w związku z protestami związków zawodowych, bardzo niezadowolonych z faktu zastępowania ludzi maszynami. Artykuł na ten temat znajdziecie TUTAJ.

A oto i opisywany pojazd w akcji:

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 2 komentarzy

  1. ojkhkh napisał(a):

    no ale nie lepiej gdyby tam ludzie stali? więcej by ich weszło i latwiej by się wsiadało i wysiadało – w końcu to krótka podróż 12 min. :/

  2. Stasz napisał(a):

    Myślę, że w UK to muszą wprowadzić bo za 10 lat nie będzie miał kto tak jeździć

Odpowiedz