Auto osobowe wbiło się w pauzujący zestaw – wypadek na przepełnionym parkingu

Powyżej: zdjęcie z omawianego zdarzenia (wraz z linkiem)

Jeden z niemieckich landów zaprezentował ostatnio swój długofalowy plan rozbudowy parkingów dla ciężarówek (opisywałem to pod tym linkiem). Jako powód do zadowolenia przedstawiono wówczas inwestycje w średnio… 50 nowych rajek rocznie. Tymczasem przepełnione parkingi robią się coraz bardziej niebezpieczne, co dobitnie pokazuje sytuacja z minionego poniedziałku.

W poniedziałkowy wieczór, około godziny 20.30, na parkingu Frechen Nord przy niemieckiej autostradzie A4, oczywiście zabrakło miejsc postojowych. Jeden z zestawów zatrzymał się więc tuż przy wjeździe na parking, „przytulając” się do dźwiękochłonnego muru. Zajął przy tym mniej niż połowę szerokości przejazdu, więc obok jak najbardziej mogły zmieścić się inne samochody. Z jakiegoś jednak powodu kierowca rozpędzonej osobówki nie zauważył zestawu, wjechał na parking trzymając się lewej strony i trafił wprost pod stojącą naczepę.

Miedzy tą strzałką i tym murem stał zaparkowany zestaw:

Uderzenie było na tyle silne, że wrak osobówki natychmiast stanął w płomieniach. Przybyli na miejsce strażacy musieli więc rozpocząć pracę od akcji gaśniczej, dla bezpieczeństwa otwierając też prawy bok „firanki”. Dopiero po tym rozbite auto mogło zostać wyciągnięte spod naczepy, a ratownikom medycznym udało się dostać do jego wnętrza. Znaleziono tam ciało jednej osoby, która niestety nie miała żadnych szans na przeżycie.

Cała akcja ratunkowa trwała łącznie 5 godzin i uczestniczyło w niej około 45 strażaków. Oczywiście towarzyszył też temu nadzór policji, która wszczęła dochodzenie w sprawie śmiertelnego wypadku. Czy natomiast kierowca ciężarówki – który w czasie zdarzenia przebywał w swojej kabinie i na szczęście nie został ranny – może mieć problemy z tytułu zaparkowania w niewyznaczonym miejscu? Sądząc po sprawach z przeszłości, niewykluczone są oskarżenia o współwinę i na przykład finansowa kara grzywny.

Na koniec przypomnę, że władze Niemiec doskonale zdają sobie sprawę z przepełnienia autostradowych parkingów. Dobitnie przedstawił to raport oficjalny ADAC z końca 2022 roku, omawiany pod następującym linkiem: Ile ciężarówek musi parkować poza rajkami – ADAC policzyło pojazdy na 96 parkingach