Ataki hakerskie na dwie firmy transportowe – przejęte pliki oraz żądania okupu

W drugiej połowie lutego hakerzy dokonali ataków na dwa przedsiębiorstwa z branży transportowej. Zastosowano przy tym oprogramowanie typu „ransomware”, które przejmuje firmowe pliki, a następnie żąda za nie okupu.

16 lutego zaatakowano holenderską firmę AB Texel, specjalizującą się w transporcie żywności, w tym także produktów rolnych. Dzień później ofiarą ataku padła francuska firma Groupe Charles André, znana z przewozu ładunków płynnych i samochodów. W obu przypadkach mowa o dużych przedsiębiorstwach, posiadających oddziały w kilku krajach oraz floty z czterocyfrową ilością pojazdów.

Szczegóły dotyczące obu ataków nie zostały ujawnione. Wiadomo jednak, że hakerzy wykorzystali wspomniane oprogramowanie „ransomware”, żądając okupu za zwolnienie zajętych plików. Obie firmy dokonały też zgłoszeń do odpowiednich władz, a także podjęły środki mające na celu ograniczenie strat.

Jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia Groupe Charles André miało zmagać się z niedziałającymi adresami e-mail oraz komunikatorami. Część firmowych systemów została bowiem natychmiast odłączona, by uniknąć przejęcia przez złośliwe oprogramowanie.