OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 20 Grudzień, 2017

A ten Kraz zawiózł choinkę do Kijowa – 600 kilometrów z gałęziami przy jezdni, zajmując dwa pasy ruchu

Święta za pasem, więc kontynuujemy cykl choinkowy. Tutaj mogliście przeczytać o transporcie choinki z Polski do Watykanu, tutaj pisałem o przewozie choinki na Kreml, natomiast powyższy film prezentuje tegoroczny transport choinki do Kijowa. Było to przedsięwzięcie zupełnie inne niż dwa wspomniane wcześniej, jako że Ukraińcy podeszli do tematu w dosyć prosty sposób.

Przede wszystkim na Ukrainie postawiono na produkt rodzimego przemysłu motoryzacyjnego. Był ciągnik siodłowy ukraińskiej marki Kraz, z klasycznym układem kabiny. Uwagę zwraca także konfiguracja. Polacy wieźli 25-metrową choinkę zestawem 9-osiowym, Rosjanie mieli 27-metrowe drzewo i siedem osi, natomiast Ukraińcy wzięli Kraza z napędem 6×4 i dodali do tego niezbyt długą, trzyosiową platformę.

Aż 28,5-metrowe drzewo znacząco wystawało poza naczepę. W efekcie tylnego oświetlenia zupełnie nie było widać, a gałęzie sięgały aż do jezdni. Co więcej, choć drzewo było szerokie na aż 7 metrów, niczym go nie owinięto. Na drodze ciężarówka zajmowała więc dwa pasy, a na trasie szybkiego ruchu inne samochody mogły ocierać się o gałęzie.

Warto też dodać, że ten nietypowy transport miał do przejechania około 600 kilometrów. “Drzewko” ścięto nieopodal miejscowości Bohorodczany, blisko ukraińsko-rumuńskiej granicy. Punktem docelowym była zaś stolica kraju, czyli Kijów.

Na koniec jeszcze dodam, że takie Krazy, jak na nagraniu, cały czas są na Ukrainie produkowane. Otrzymują one silniki o mocy 330 lub 370 KM i mają do tego skrzynie o 8 lub 9 biegach. Uwagę zwraca także kabina – jej konstrukcja wywodzi się jeszcze z końca lat 60-tych, a ostatnia modernizacja miała miejsce w roku 1992. Choć z drugiej strony, chyba lepsze to niż lekkie Krazy z chińskimi kabinami, prezentowanymi tutaj.

Ten wpis ma 4 komentarzy

 1. zzx napisał(a):

  no każdy szykuje choinkę takimi sposobami jakgo stać czy jakie ma możliwości.
  wygląda że na całej trasie miał pełną eskortę miliciji.
  na koniec najważniejsze taka choinka pewnie dotrzyma do świąt także tych prawosławnych w przeciwieństwie do choinki z Rzymu.

 2. Misza napisał(a):

  Wot, technika.

 3. xyz napisał(a):

  Drzewa sa żywe, to nie kamienie. Produkuja tlen, którym oddychacie. Nie ZABIJAJ choinki na świeta!!!

 4. ja napisał(a):

  a ja zawiozłem w tym roku 12-to metrową

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.