Zupełnie nowa, rumuńska marka ciężarówek – ATP Truston będzie wyjątkowo tanią propozycją

Więcej o ciężarówkach marki Shacman, ich spokrewnieniu z MAN-em F2000 oraz egzemplarzu sfotografowanym w Austrii, pisałem niedawno tutaj.

Z racji bycia najbiedniejszymi krajami Unii Europejskiej, Rumunia oraz Bułgaria wzbudzają szczególne zainteresowanie chińskich producentów ciężarówek. Już z ubiegłym roku zaczęły się pojawiać pierwsze doniesienia o ewentualnej współpracy. Stworzenie bułgarskiej montowni miało rozważać Howo, zaś w Rumunii mówiło się o montowni marki Beiben.

I jak się teraz okazuje, projekt ten został zrealizowany. Z tym tylko zastrzeżeniem, że nie odpowiada za niego żadna z dwóch, wspomnianych powyżej firm. Zamiast tego powstała zupełnie nowa, rumuńska marka ATP Trucks. Będzie ona wytwarzać rumuńskie wersje chińskich ciężarówek marki Shacman, dostarczając je na lokalny rynek.

Montaż nowych pojazdów ma odbywać się w mieście Baia Mare, nieopodal rumuńsko-ukraińskiej granicy. Samochody zostaną tam złożone z części, które przypłyną bezpośrednio z Chin. Na napęd złożą się silniki marki Weichai oraz skrzynie biegów marki Fast. Oczywiście będzie to napęd zgodny z normami Euro 6, by móc trafić do sprzedaży w Unii Europejskiej.

Kabiny będą pochodziły bezpośrednio z samochodów marki Shacman, różniąc się od nich jedynie kosmetyką. Co też ciekawe, będą to także nadwozia o charakterze sypialnym. Jeśli natomiast chodzi o mosty napędowe, to mają one powstawać na licencji MAN-a, choć oczywiście w Chinach, pod chińską marką.

Dla porównania: Shacman X3000

Pierwszy model marki ATP Trucks będzie nosił nazwę Truston. Ciężarówka ta ma być dedykowana dla branży budowlanej, będąc dostępnym jako czteroosiowa wywrotka lub betonomieszarka. Jak na razie wyprodukowano pierwsze dziesięć egzemplarzy, a trzy z nich zostały już sprzedane. Trafią one do klientów z trzech rumuńskich miast.

Główną zaletą Trustona ma być oczywiście wyjątkowo niska cena. Gotowa do pracy, czteroosiowa wywrotka ma kosztować mniej więcej tyle, co średniej klasy ciągnik siodłowy „wielkiej siódemki”. Do tego dojdzie dwuletnia gwarancja, 430-konny silnik, 16-biegowa skrzynia i wnętrze z automatyczną klimatyzacją oraz ekranem dotykowym.

Shacman X3000 jako ciągnik siodłowy:

Pod względem jakości wykonania oraz wytrzymałości wiele osób (w tym ja) będzie się zapewne spodziewało najgorszego. Niemniej samo ATP Trucks zapowiada ramę stworzoną z dwóch profili typu C, mających 7 oraz 8 milimetrów grubości. Zdaniem firmy, da to nawet 33 proc. większą wytrzymałość na przeładowania, niż u konkurencji.

Czy natomiast w przyszłości ATP Trucks pokaże także ciągniki do ruchu typowo szosowego? Jak na razie w ogóle się o tym nie wspomina. Niemniej Shacman jak najbardziej dysponuje tego typu pojazdami. Ewentualny rozwój rumuńskiej gamy w tym kierunku jest niewykluczony.

Filmowa prezentacja, obejmująca także wnętrze (od 7. minuty):