Scanie serii R na gaz ziemny debiutują w Ameryce Północnej – model R410 CNG będzie jeździł po Meksyku

Artykuły o Scaniach pracujących i sprzedawanych w USA znajdziecie tutaj.

Meksykańskie samochody ciężarowe w dużej mierze przypominają te spotykane na drogach Stanów Zjednoczonych. Dotyczy to także zwłaszcza najcięższych pojazdów, wśród których dominują pojazdy z silnikiem przed kabiną. Oba kraje mają nawet tego samego lidera rynku, którym jest amerykańska firma Freightliner.

Co jednak ciekawe, w Meksyku da się kupić także ciężarówki europejskie. Inaczej niż u północnych sąsiadów, w kraju tym jeżdżą na przykład samochody marki Scania. Nie jest ich co prawda szczególnie wiele, lecz szwedzka marka ma oficjalne, meksykańskie przedstawicielstwo. Co więcej, w 1995 roku otwarto nawet niewielką montownię, licząc przede wszystkim na duże zainteresowanie autobusami.

Faktem jest, że autobusy pozostają głównym rynkiem dla meksykańskiego przedstawicielstwa Scanii. Niemniej da się tam kupić także scaniowskie ciężarówki, a od niedawna są to pojazdy najnowszej generacji. Co więcej, Scania właśnie obwieściła pewną meksykańską premierę, którą można uznać za sporą ciekawostkę.

Po pewnym sukcesie gazowych ciężarówek na terenie Europy, Szwedzi postanowili sprzedawać je także w Meksyku. Mają to być samochody w konfiguracji R410 6×2, wyposażone w zbiorniki na sprężony gaz ziemny (CNG) i spełniające normy emisji spalin Euro 6. Jak chwali się Scania, będzie to pierwsza tego typu oferta w całym Meksyku. Oczywiście ma być ona dedykowana do ruchu typowo lokalnego, z uwagi na niewielki zasięg.

Warto tutaj dodać, że Stanach Zjednoczonych ciężarówki na CNG robią już sporą karierę. Masowo inwestują w nie między innymi giganci branży kurierskiej, dysponujący lokalnymi liniami. Dlatego też istnieje spore prawdopodobieństwo zainteresowania tym tematem także przewoźników meksykańskich.

Skoro już jesteśmy w tym temacie, warto powiedzieć nieco więcej o ofercie Scanii w Meksyku. Jak się okazuje, można tam dostać pojazdy wszystkich typów, od miejskiej serii L, po największą serię S. Dostępne są też samochody z budowlanego typoszeregu XT, a także pojazdy z silnikami typu V8. Jeśli natomiast chodzi o najpopularniejsze konfiguracje, to wśród zdjęć z przekazania pojazdów dominują ciągniki 6×2 z kabinami o niewielkim podwyższeniu dachu.

Dwa przykłady takich pojazdów możecie zobaczyć poniżej. Pod nimi znajdziecie natomiast film z udziałem pierwszej Scanii serii S zamówionej w Meksyku. To model S500 Highline, używany w formie „pociągu drogowego” i transportujący słynne piwo marki Corona.