Homologacja na Europę dla chińskich ciągników siodłowych z wymiennymi bateriami

W Europie możemy spodziewać się kolejnej ciężarowej premiery z Chin. Tym razem nie będzie to jednak malutki pojazd o typowo azjatyckiej kabinie, lecz zapowiada się ciężarówkę z najwyższej klasy wagowej, dodatkowo wyposażoną w nadwozie o europejskim pochodzeniu.

Omawianym samochodem jest SAIC Hongyan H6 – oficjalnie pierwsza ciężka ciężarówka elektryczna z Chin, która uzyskała całopojazdową homologację europejską typu WVTA. Dokument ten wystawiono konkretnie dla konfiguracji ciągnika siodłowego i wraz z nim pojazd będzie mógł trafić do normalnej, unijnej sprzedaży. Wszystko zostało poprzedzone szeregiem ponad trzydziestu testów, przeprowadzonych w niemieckim instytucie TÜV Rheinland. Były to badania z zakresu bezpieczeństwa, ochrony środowiska, czy osiągów technicznych pojazdu, znane jako jedne z najbardziej restrykcyjnych na świecie.

Wspomniana już na wstępie kabina to nadwozie pochodzące z dalekobieżnych ciężarówek marki Iveco. Wynika to z faktu, że Iveco oraz SAIC już od lat oficjalnie ze sobą współpracują. Trzeba też podkreślić, że Chińczycy postarali się o europejską homologację wyłącznie dla wariantu elektrycznego. Pojazd ten oferuje do 200 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu, moc maksymalna jego silnika to 489 KM, a największą ciekawostką jest sposób wymieniania baterii. Akumulatory montuje się bowiem w specjalnych, wymiennych obudowach, montowanych na tylnym podeście, tuż za kabiną. Cały zestaw, pod warunkiem użycia dedykowanej bramownicy, można wymienić w ciągu zaledwie 3-5 minut, bez opuszczania przy tym kabiny. Więcej na ten temat pisałem w następującym tekście: Flota 150 ciągników z systemem 3-minutowej wymiany baterii – chiński pomysł na prąd

Film z procesu wymiany baterii: