Część Niemiec chce 17-latków w ciężarówkach, robiących B i C+E za jednym razem

Dolna Saksonia, czyli jeden z szesnastu niemieckich landów, zamierza przeforsować na szczeblu ogólnokrajowym bardzo kontrowersyjną zmianę w przepisach. Chodzi tutaj o obniżenie wymaganego wieku do prowadzenia ciężarówek, a także znaczne uproszczenie procesu zdobywania uprawnień.

Partie SPD oraz CDU, rządzące Dolną Saksonią, chcą dopuścić do pracy zaledwie 17-letnich kierowców ciężarówek. Początkowo tak młode osoby miałyby kursować tylko w podwójnych obsadach, u boku kolegów z dłuższym stażem. Byłby to więc sposób, by nabrać zawodowego doświadczenia jeszcze przed osiągnięciem pełnoletniości.

Druga propozycja dotyczy zdobywania poszczególnych kategorii prawa jazdy. Jak wiadomo, dzisiaj najpierw trzeba uzyskać kategorię B, a dopiero po tym można myśleć o kategoriach C oraz C+E. Dolnosaksońska propozycja przewiduje zaś robienie wszystkich kategorii na raz, w ramach jednego kursu na wszystkie trzy kategorie.

Skąd ten pomysł? Oczywiście odwołuje się to do niedoboru kierowców ciężarówek na niemieckim rynku pracy. Choć są też inne powody, związane z niemieckim systemem edukacji. Naukę można zakończyć tam już w wieku 16 lat, udając się wówczas do pracy. A że kierowcą zawodowym można zostać dopiero od „osiemnastki”, zawód ten znacznie traci na atrakcyjności wśród osób szukających pierwszego zatrudnienia.