Cała flota używanych ciężarówek do przeróbki na prąd – o 30 proc. taniej niż w salonie

W nawiązaniu do tekstów:

Pierwszy Mercedes Vario w wersji elektrycznej trafił do użytku – letnie i zimowe testy

10-letni Mercedes Actros MP3 wrócił jako elektryczna, wyjątkowo ekologiczna oferta

Jeśli ktoś oczekuje bezemisyjnego, a jednocześnie ekonomicznego transportu, powinien pomyśleć o konwersji pojazdów używanych. Z takim stwierdzeniem wyszła już trzecia firma, zapowiadając przy tym olbrzymie oszczędności.

Dotychczas wśród „używek” przerobionych na prąd mieliśmy dwa niemieckie Mercedesy. Był to 7,5-tonowy wariant modelu Vario, a także ciągnik siodłowy z serii Actros MP3. Kolejna oferta pochodzi zaś z Brazylii i dotyczy ciężarowych Volkswagenów. Te niezwykle popularne w Ameryce Południowej pojazdy chce przebudowywać firma e-Retrofit, głównie z myślą o ciężkim transporcie dystrybucyjnym.

Jak wylicza e-Retrofit, zwykle brazylijskie Volkswageny spędzają od ośmiu do dziesięciu lat u pierwszego właściciela. Następnie trafiają na rynek wtórny, co zwykle oznacza 20 lat dalszej pracy. Firma proponuje więc, by po tych ośmiu lub dziesięciu latach ciężarówki były modyfikowane na pojazdy elektryczne. Uczyniłoby to transport dystrybucyjny znacznie bardziej ekologicznym, ograniczając ilość starszych, wyeksploatowanych diesli.

Volkswagen Worker oraz Delivery po przeróbce dla browaru Anbev.

e-Retrofit ma już na swoim koncie pierwsze takie modyfikacje. Wylicza przy tym, że przerobienie używanej ciężarówki na prąd kosztowało o 30 proc. mniej niż dostarczenie fabrycznie nowego pojazdu z elektrycznym napędem. Czas potrzebny na modyfikację wynosił około 2-3 dni, a w wśród najważniejszych podzespołów były silniki elektryczne, akumulatory, moduły sterujące oraz falowniki. Elementy te dostarczono całkowicie nowe, montując je na używanych podwoziach, pod używanymi nadwoziami.

Szacuje się, że po takiej przeróbce zelektryfikowany pojazd będzie mógł przepracować co najmniej 15 lat. Łączny cykl życia może być więc porównywalny ze zwykłym samochodem spalinowym. Do potrzeb klienta można też dobrać paramenty baterii, osiągając od 50 do 150 kilometrów zasięgu. I jak się okazuje, wszystkie te argumenty trafiają do klientów. e-Retrofit zdobyło już bowiem zamówienie na konwersję 102 używanych ciężarówek do przewozu piwa. Samochody te zostaną zelektryfikowane na potrzeby brazylijskiego browaru Ambev.