Witam w kolejnym tekście ze stałej, rocznicowej serii (poprzednie odcinki tutaj). Jej autor Jacek Franek przygotowuje krótkie, comiesięczne teksty z jubileuszami dotyczącymi branży transportowej. Tym razem będzie to edycja kwietniowa, przy której poznamy fragmenty z historii marek DAF, Bedford, Opel, Volvo oraz Mercedes-Benz.
93 lata temu: narodziny marki DAF
1 kwietnia 1928 r. bracia Hub i Wim van Doorne założyli małą fabrykę maszyn w Eindhoven o nazwie Hub van Doorne’s Machinefabriek. Współzałożycielem i inwestorem tej małej firmy był A. H. Huenges, dyrektor zarządzający browaru i fabryki lodu. Wcześniej Hub van Doorne kilkakrotnie naprawiał samochód Huengesa, a ten zadowolony ze tej pracy, zaoferował mu sfinansowanie tego przedsięwzięcia. W warsztacie na terenie browaru zaczęli produkować małe i większe przyczepki. Od 1932 r. ich firma nazywała się Van Doorne’s Aanhangwagen Fabriek (fabryka przyczep Van Doornów), w skrócie DAF. W 1934 r. Hub van Doorne i kapitan inżynier Van der Trappen z Armii Holenderskiej rozpoczęli prace nad pewnym ciekawym rozwiązaniem technicznym pozwalającym przekształcić ciężarówkę Ford V8 z napędem 4×2 na odmianę 6×4. Tak powstał system Trado, a nazwa ta była połączeniem nazwisk Van der Trappena i Van Doorne. Trado był zestawem modyfikacji poprawiającym właściwości terenowe pojazdów wojskowych. Modyfikacja polegała na zastąpieniu tylnej seryjnej osi tylko z dwoma kołami wózkiem na resorach piórowych z 4 kołami napędzanymi. Można też było zamontować przy fabrycznej przekładni dodatkową redukcyjną i przenosić też napęd na koła przednie. Dzięki temu pojazd z konfiguracją 4×2 można było przekształcić w auto 6×4 lub nawet 6×6. Stosowano też na 4 kołach z tyłu lekkie gąsienice, które ułatwiały poruszanie się w gorszym terenie.
Projekt pierwszej ciężarówki DAF zaczął być rozwijany już w 1940 roku, czyli przed zajęciem kraju przez Niemców, a osiem lat później został wykorzystany w dwóch eksperymentalnych pojazdach typu cabover DT5 i DT10. W 1949 roku firma rozpoczęła produkcję samochodów ciężarowych, przyczep i autobusów, zmieniając nazwę na Van Doorne’s Automobiel Fabriek (Van Doorne’s Automobile Factory). Pierwszym modelem ciężarówki był DAF A30.
Pierwsze ciężarówki wyprodukowano w 1949 r. w liczbie około 150 sztuk. Dalsze dzieje tej słynnej holenderskiej marki to już temat na samodzielną opowieść, prezentowaną między innymi w tym artykule.
90 lat temu: pierwszy samodzielny Bedford
Do 1925 roku General Motors montował ciężarówki w Wielkiej Brytanii z części wyprodukowanych w swych kanadyjskich zakładach. Dzięki temu i wykorzystaniu tzw. Imperial Preference (Uprzywilejowanie imperialne) w krajach należących do Imperium Brytyjskiego płacono za podzespoły niższe stawki celne. Takie ciężarówki były sprzedawane jako „brytyjski Chevrolet”.
W listopadzie 1925 r. GM zakupił zakłady Vauxhall Motors i produkcja General Motors została przeniesiona z Hendon do Luton (czyli siedziby Vauxhalla), gdzie produkcja aut na szeroką skalę rozpoczęła się w 1929 r.
Modele Chevroleta oznaczone jako AC i LQ były produkowane w Luton od 1929 do 1931 roku i oznaczano je jako Chevrolet Bedford, przyjmując nazwę od miasta w hrabstwie Bedfordshire, w którym znajduje się Luton. AC miał karoserię lekkiej furgonetki (12 cwt), a LQ był wytwarzany jako samochód ciężarowy, karetka pogotowia, van i autobus. Szybko jednak porzucono nazwę Chevrolet, a pierwszy samochód z samodzielną nazwą Bedford na masce wyprodukowano w kwietniu 1931 r. Była to 2-tonowa ciężarówka, praktycznie nie do odróżnienia od swojego poprzednika Chevroleta LQ. Wyróżniała się tylko nieco inną stylizacją chłodnicy.
Większe ciężarówki marki Bedford zaczęto wytwarzać w latach 40., a w 1986 r. marka zakończyła działalność, dzieląc los innych brytyjskich producentów pojazdów użytkowych.
86 lat temu: Opel Blitz z Brandenburga w Brandenburgii
W połowie lat 30. XX wieku fabryka Opla w Rüsselsheim pracowała na pełnych obrotach. Poszukano więc miejsca na nowy zakład produkcyjny. Wybrano miasto Brandenburg an der Havel (znane też w formie skróconej jako Brandenburg) w Brandenburgii. Dokładnie 7 kwietnia 1935 r. odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod nowy zakład produkcyjny o nowoczesnej architekturze przemysłowej i o powierzchni 850 000 m.kw., przeznaczony tylko do produkcji samochodów ciężarowych. Była to też pierwsza fabryka Opla przeznaczona do produkcji aut z wykorzystaniem wyłącznie linii montażowych. Zaledwie po 190 dniach zakończono budowę fabryki i 18 listopada 1935 r opuścił ją pierwszy Opel Blitz.
11 lat temu: Nowe Volvo FMX
19 kwietnia 2010 r. na targach Bauma w Monachium Volvo Trucks oficjalnie zaprezentowało samochody ciężarowe oznaczone symbolem FMX. Dla producentów ciężarówek specjalistyczne wystawy sprzętu budowlanego były znakomitą okazją dla premier swych pojazdów.
Volvo FMX (skrót oznacza FMX – Forward control Medium Xtreme, czyli Przedniokontrolny Średni Ekstremalny) to uniwersalna seria samochodów ciężarowych do dystrybucji, budownictwa i transportu drogowego w sektorze budowlanym. Lifting serii FMX przeprowadzono już w 2013 r. a druga generacja FMX pojawiła się w 2020 r.
8 lat temu: Nowy Mercedes-Benz Arocs
Światowa premiera pierwszej generacji Mercedesa Arocsa także odbyła się na targach Bauma w Monachium . Auto zaprezentowano 15 kwietnia 2013 r. Arocs oferowany jest obecnie z silnikami wysokoprężnymi o mocy od 238 do 625 KM, w wersjach 2-, 3- lub 4-osiowych. W 2019 r. Arocs poddany został modernizacji, otrzymując część elementów z Actrosa piątej generacji.