9-lecie Actrosa „MP4”, 69-lecie Lublina 51 i 8-lecie rekordu na Scanii – transportowe rocznice

Witam w kolejnym tekście ze stałej serii (dwa poprzednie odcinki tutaj). Jej autor Jacek Franek przygotowuje krótkie, comiesięczne teksty z jubileuszami dotyczącymi branży transportowej. Tym razem będzie to edycja listopadowa, a wśród obchodzących urodziny pojazdów nie zabraknie popularnych marek lub modeli.

69 lat temu: pierwszy Lublin 51

7 listopada 1951 r. z taśmy montażowej w FSC Lublin zjechał pierwszy dostawczy Lublin 51, ale pierwsze prace nad budową fabryki rozpoczęły się jeszcze w grudniu 1950 r. Inżynierowie z  ZSRR sprawowali nadzór nad pracami budowlanych i montażowych, a pierwsi polscy pracownicy lubelskiej FSC przeszli szkolenie w zakładach GAZ.  Zgodnie z ówczesną polityką, zakład uruchomił produkcję 7 listopada 1951, czyli w 34. rocznicę  rewolucji październikowej.  Z taśm zjechały GAZ-y 51 z plakietką FSC i nazwą FSC Lublin  51. Lubelskie ciężarówki miały 2,5 tony ładowności i silnik benzynowy  3480 ccm o mocy 70 KM. W  1951 r. wyprodukowano 88 samochodów Lublin 51. Rok później –  2200 sztuk.  Produkcję Lublina zakończono w czerwcu 1959 r., a łącznie wyprodukowano 17 479 tych samochodów. Rozpoczęcie produkcji dostawczego Lublina upamiętniła Poczta Polska wydając znaczek zaprojektowany przez Czesława Słanię, jednego z najwybitniejszych na świecie grawerów, projektanta znaczków i banknotów.

Źródło: kzp.pl

13 lat temu : Wielton S.A. na giełdzie

28 listopada 2007 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wybił uroczyście pierwszy gong dla polskiej spółki Wielton S.A. Firma Wielton została założona w 1996 r. w Wieluniu i obecnie należy do grona trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie; jest też jednym z ośmiu największych producentów w tej branży na świecie.

Fot. Wielton

9 lat temu: nowy Mercedes Actros

12 listopada 2011 r. z okazji wprowadzenia na rynek nowego Mercedesa  Actrosa  z fabryki tych ciężarówek w Wörth w Niemczech wyjechało 450 nowych demonstracyjnych Actrosów. Auta zaczęły wyjeżdżać punktualnie o godzinie 10:00 i co 40 sekund do dealerów wyruszał kolejny Actros. Kierowcami tych 450 Actrosów byli sprzedawcami ciężarówek Mercedes z całych Niemiec i przekazali nowe pojazdy do niemieckich salonów.

Fot. Daimler

8 lat temu: rekordowa pompa do betonu

13 listopada 2012 r. Scania oficjalnie poinformowała o wpisaniu do Księgi Rekordów Guinnessa wyjątkowego pojazdu stworzonego na bazie ,,normalnej” ciężarówki, a nie ciężkiego pojazdu specjalistycznego. To efekt współpracy chińskiego producenta traktorów i różnego rodzaju urządzeń dźwigowych Zoomlion (znanego już w Polsce), włoskiego wytwórcy pomp do betonu Cifa i szwedzkiego producenta ciężarówek Scania. Ta pompa do betonu składała się z 7 segmentów ramienia podającego beton, z których 4 ostatnie były wykonane z włókna węglowego. Zasięg pompy wynosił 101 metrów i był to wówczas światowy rekord.

To 7-osiowe podwozie dla pompy zbudowała fabryka Scania w Södertälje, a szwedzka firma Laxå Special Vehicles uzupełniła jego wyposażenie. Do napędu posłużył silnik V8 o mocy 620 KM. Mierzące 15,5 m długości podwozie ciężarówki było wtedy  prawdopodobnie najdłuższym w historii firmy Scania. Pierwszy raz ten pojazd nazywany roboczo  „Pump 101” (Pompa 101), został publicznie zaprezentowany na targach Bauma China 2012, które odbywały się w Szanghaju od 27 do 30 listopada.

Fot. Scania
Fot. Scania
Fot. Scania

6 lat temu: 60 000 ciężarówek MAN z Niepołomic

6 listopada 2014 r.  z linii montażowej fabryki MAN Trucks w podkrakowskich Niepołomicach zjechała ciężarówka z numerem 60.000. Jubileuszowym egzemplarzem  był  ciągnik siodłowy TGX 18.480 4×2 BLS EfficientLine, z partii 20 pojazdów zamówionych wtedy przez klienta z Francji.

Fot. MAN