Sypialnia na dachu, a za to 2 europalety więcej – Scania G500 na międzynarodówce

W nawiązaniu do tekstu:

Gdyby duże ciężarówki do dzisiaj miały dachowe kabiny sypialne – jak by to wyglądało

We wczorajszym artykule pisałem o odejściu producentów ciężarówek od dachowych kabin sypialnych. W fabrycznych ofertach już czegoś takiego nie znajdziemy, a i niezależne modyfikacje stały się wyjątkowo rzadkie. Choć, jak pokazuje powyższe zdjęcie, nadesłane przez Czytelnika Krzysztofa, wyjątki nadal się zdarzają.

Na zdjęciu możecie zobaczyć włoską Scanię nowej generacji, wyposażoną właśnie w dachową kabinę sypialną. Bazowy pojazd ma tutaj niezmiernie rzadko spotykaną konfigurację, z oznaczeniem G500. Mamy tutaj więc stosunkowo mocny, 500-konny silnik o pojemności 13 litrów, a do tego dochodzi nisko zawieszona szoferka, z tunelem sięgającym mniej więcej do siedzisk foteli. Jest to też kabina w najkrótszym możliwym wariancie i by używać ją w transporcie dalekobieżnym po prostu trzeba było zainstalować „kurnik”.

Wnętrze kabiny z serii G:

Dachową sypialnię dostarczyła czeska firma Pony, obecnie znana głównie z produkcji kabin dla popularnych „busów”. Jest to oczywiście sypialnia dopasowana do tak dużej ciężarówki i w tym celu mająca około 2,5 metra szerokości. Jak też podaje Pony na swojej stronie internetowej, takie ciężarowe sypialnie zwykle mają około 1,5 metra długości oraz 90 centymetrów wysokości. Coś takiego zapowiada więc naprawdę spore łóżko, choć niestety przy ograniczonym poczuciu ogólnej przestronności.

Ten nietypowy pojazd należy do firmy Ba.Co.Trans, mającej swoją siedzibę w południowych Włoszech. Ciężarówka jeździ pod drogach od 2018 roku i pokonuje także dłuższe dystanse, występując w transporcie międzynarodowym. Co więcej, Ba.Co.Trans wykorzystuje takie konfiguracje już od dłuższego czasu, wcześniej mając do dyspozycji na przykład Scanię serii G poprzedniej generacji, również z dachową sypialnią. A skąd wziął się ten wybór? Odpowiedź kryje się oczywiście w możliwościach przewozowych.

Wraz z centralnoosiową przyczepą, dostarczoną przez włoską firmę Pollicelli, opisywana Scania tworzy zestaw o pojemności 40 europalet. Imponującą długość mają też obie zabudowy, zarówno na ciężarówce, jak i na przyczepie, licząc po 8,20 metra. Dla porównania, zestawy przestrzenne z konwencjonalnymi kabinami sypialnymi zabierają o 2 europalety mniej, a długość ich nadwozi zwykle oscyluje wokół 7,7 metra.

Zdjęcia od producenta zabudowy: