800-konny Shacman zdetronizował 770-konną Scanię – rekordowa premiera z Chin

Produkcja najmocniejszych seryjnych ciężarówek na świecie była w ostatnich latach specjalnością Szwedów. Tytuł lidera naprzemiennie przejmowały marki Scania oraz Volvo Trucks, a od września 2020 roku na prowadzeniu była pierwsza z tych firm, seryjnie dostarczająca pojazdy 770-konne. Po zaledwie dwóch latach Scania musi jednak oddać swoją koronę, przekazując ją teraz w ręce… Chińczyków!

Jak podają chińskie media, nowym najmocniejszym samochodem ciężarowym na świecie, przeznaczonym do seryjnej produkcji i użytku na drogach publicznych, jest Shacman X6000 800. Pojazd ten ma rozwijać pełne 800 KM mocy maksymalnej i dokładać do tego 3750 Nm maksymalnego momentu obrotowego. To osiągi naprawdę niewyobrażalnie wysokie, a przy tym przewyższające najmocniejszą scaniowską „V-ósemkę” o 30 KM i 50 Nm. Co natomiast najbardziej symboliczne, tak wysokie parametry zostały osiągnięte przez całkowicie chiński układ napędowy, w postaci rzędowego, 16,6-litrowego silnika Weichai WP17H800E68, współpracującego z 16-biegową, zautomatyzowaną przekładnią marki Fast Gear.

Zarówno ten napęd, jak i cała ciężarówka, są dziełem koncernu Shaanxi Automobile Group. Przez lata firma ta była znana z produkowania licencyjnych wersji Steyrów oraz MAN-ów, unieśmiertelniając przy tym takie modele, jak chociażby MAN F2000 (przykład z rynku ukraińskiego prezentowałem ostatnio tutaj). Kilka lat temu Shaanxi zaczęło jednak rozwijać bardziej zaawansowane produkty, szczególnie mocno inwestując zwłaszcza w silnikową markę Weichai. W ostatnim czasie przedsiębiorstwo to chwaliło się już premierą najbardziej sprawnego diesla na świecie, czy też pokazywało swoje produkty na niemieckich targach IAA Transportation w Hanowerze. Teraz zaś dokonano właśnie tej 800-konnej premiery, która niewątpliwie obejdzie się echem na całym świecie.

Rekordowy Shacman X6000 800 został już oficjalnie przedstawiony chińskiej publiczności, w czasie konferencji zapowiadającej produkty Shaanxi Automobile Group na rok 2023. Pojazd został też oficjalnie skierowany do sprzedaży i można już na niego podobno składać zamówienia. Jeśli natomiast chodzi o konfigurację tego pojazdu, to sprzedaż ma rozpocząć się od układu typowego dla chińskich przewozów dalekobieżnych. Oznacza to ciągnik siodłowy typu 6×4, z umiarkowanym przełożeniem mostów 2,533 i wysoką kabiną sypialną. Osprzęt ma przy tym spełniać normy China 6, porównywalne z wymaganiami obowiązującymi w Europie, a na wyposażenie trafiły takie elementy, jak deska rozdzielcza oparta na tabletach, przedni radar z hamulcem awaryjnym, czy automatyczna klimatyzacja.

Premierowa tabela z danymi technicznymi: