Niealkoholowe stłuszczenie wątroby wśród kierowców – czy musisz iść na badania?

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) to choroba, o której dotychczas niewiele się w Polsce mówiło. Jak natomiast wykazują badania, może ona dotyczyć nawet 25 procent krajowej populacji, idąc w parze z ryzykiem przedwczesnej miażdżycy, czy nawet zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka, ewentualne leczenie i dbanie o zdrowy tryb życia.

Kto znajduje się w największej grupie ryzyka? Tutaj wymienia się przede wszystkim mężczyzn między 40 a 60 rokiem życia. Dlatego kampania profilaktyczna w tym zakresie ma być prowadzona także wśród kierowców zawodowych, za pośrednictwem polskiej, branżowej fundacji Truckers Life. Kierowców zachęca się przy tym do przechodzenia profilaktycznych badań, przedstawia szereg wskazówek dotyczących dbania o wątrobę, a także publikuje specjalny poradnik dietetyczny.

Szczegóły dotyczące akcji dostępne są na stronie Prowadź się zdrowo. Poza wspomnianymi poradami, znajdziemy tam szybki, internetowy test, przygotowany na zlecenie firmy biofarmaceutycznej Sanofi. Przy jego wypełnianiu należy podać takie informacje, jak między innymi wiek, wzrost, waga i obwód w pasie, a specjalny algorytm wstępnie oceni poziom naszego zagrożenia, weryfikując, czy powinniśmy udać się na badania.