Nowy „prawie MAN F2000” dla przewoźnika z Ukrainy – licencyjny Shacman do zboża

Zdjęcia: Alfatex

O Ukrainie mówi się, że to kraj olbrzymich kontrastów. Widać to chociażby po samochodach, i to nie tylko tych osobowych, ale także po ciężarówkach. Ciekawym przykładem mogą być tutaj dwa różne pojazdy do transportu zboża, wywodzące się z marki MAN.

W artykule z 1 sierpnia, dostępnym pod tym linkiem prezentowałem całą flotę MAN-ów TGX najnowszej generacji, które w 19 egzemplarzach trafiły do ukraińskiego klienta. Ciężarówki te miały nienajgorsze wyposażenie, ich zakup sfinansowano za pośrednictwem leasingu, a docelową pracą ma być dalekobieżny transport zboża. Co też ciekawe, odbiorcą tych pojazdów okazała się firma z Mikołajowa, ciężko bombardowanego i położonego blisko linii frontu.

MAN-y TGX z Mikołajowa:

Shacman F3000:

Dzisiaj natomiast przyjrzymy się ciężarówce, która może być określana jako „MAN”, z cudzysłowem odgrywającym bardzo istotną rolę. Jest to bowiem współczesne wydanie serii F90/F2000, choć tym razem nie produkowane już przez MAN-a, lecz przez chińską firmę Shacman. Przedsiębiorstwo to uzyskało bowiem oficjalną licencję na dawne, niemieckie kabiny, a także na szereg mniejszych podzespołów, jak na przykład przednie oraz tylne osie. Do tego dokłada się chińskie silniki marki Weichai oraz chińskie skrzynie marki Fast, po czym taki Shacman F3000 – bo tak nazywa się ten pojazd – trafia na sprzedaż między innymi w Afryce, w części krajów azjatyckich, a także właśnie na Ukrainie.

Prezentowany Shacman F3000 został ostatnio przekazany do firmy z Kijowa i podobnie jak wspomniane TGX-y będzie pracował przy przewozie zboża. Stworzy przy tym klasyczny zestaw z przyczepą na obrotnicy, zabudowany przez ukraińską firmę Alfatex i zdolny pomieścić 65 m3 ładunku. Parametry techniczne pozwolą na przewóz nawet 36,5 tony ładunku, choć legalna ładowność będzie oczywiście wyraźnie niższa. Jeśli natomiast chodzi o napęd, to 11,6-litrowy silnik Weichai spełni normy Euro 5 i oferuje 375 KM, natomiast skrzynia Fast będzie miała 12 ręcznie wybieranych przełożeń.

Shacman F3000:

MAN F2000:

Jak widać na zdjęciach, nadwoziowo jest to pojazd niemal identyczny z dawnymi MAN-ami F90 oraz F2000. Zmieniła się tylko ściana przednia, choć i na niej zauważalne jest podobieństwo do pierwowzoru. Gdy natomiast zajrzymy do wnętrza, zastaniemy tam deskę rozdzielczą o układzie znanym modelu F2000, ale uzupełnioną o kilka nowocześniejszych rozwiązań. Jest to między innymi automatyczna klimatyzacja z wyświetlaczem, czy wielofunkcyjna kierownica wykonana według nowego wzoru. Poza tym na wyposażeniu wymienia się pneumatyczny fotel kierowcy, elektryczne szyby, podłokietniki oraz kolumnę kierownicą regulowaną w dwóch płaszczyznach.

Shacman F3000:

MAN F2000:

MAN F90: