70 euro za ciężarówkę szybszą niż pieszy, 80 euro za silnik na postoju – nowe kary z Niemiec

Z rocznym opóźnieniem, wywołanym problemami formalnymi, Niemcy wprowadzają nowy taryfikator. Zmiany zostały oficjalnie zatwierdzone w miniony piątek, a ich oficjalne wejście w życie nastąpi za około 3 tygodnie. Sądząc jednak po restrykcyjności kar, już dzisiaj lepiej zacząć się do nich przyzwyczajać.

Wśród najciekawszych nowości jest przekroczenie „prędkości marszowej” przy skręcaniu ciężarówką w prawo w terenie zabudowanym. W praktyce oznacza to limit około 5 km/h, za przekroczenie którego zapłacimy 70 euro i otrzymamy 1 punkt karny. Wszystko to w ramach ochrony pieszych i rowerzystów przed tak zwanym „martwym polem”.

Dwukrotnie podwyższono mandaty za standardowe przekroczenia prędkości. Dla przykładu, kierowca ciężarówki łamiący limit o 16-20 km/h zapłaci 160 euro w terenie zabudowanym lub 140 euro poza nim. Dotychczas było to odpowiednio 80 i 70 euro.

Jazda po niemieckiej drodze krajowej na „odcięciu”, czyli przekroczenie limitu prędkości o 26-30 km/h, będzie teraz kosztowało 175 euro. A jeśli przekroczymy prędkość o 26-30 km/h w terenie zabudowanym lub o 31-40 km/h poza nim, na miesiąc otrzymamy zakaz prowadzenia.

Warto też zwrócić uwagę na nowe zasady w zakresie „korytarzy ratunkowych”. Mandat za nieutworzenie takiego korytarza pozostanie na dotychczasowym poziomie 200 euro i 2 punktów karnych. Za to dopisano do niego dodatkową karę, w postaci miesięcznego zakazu prowadzenia na terenie Niemiec.

Wśród mniejszych nowości jest między innymi dwukrotne podwyższenie kary za otwieranie drzwi w sposób zagrażający innemu uczestnikowi ruchu. Dotychczas płaciło się za to 20 euro, teraz będzie to 40 euro. Zmienił się cały szereg mandatów za parkowanie w niewłaściwym miejscu, w większości przypadków z 20 do 55 euro. Za to aż ośmiokrotnie wzrosła kara za niepotrzebne (z punktu widzenia policji) emitowanie spalin na postoju. Jeśli ktoś będzie chłodził się klimatyzacją w upalne dni lub przepalał silnik w czasie pauzy, może zapłacić za to 80 euro, a nie jak dotychczas 10 euro.

Pełna stawka nowych mandatów za prędkość znajduje się tutaj. Kierowców ciężarówek dotyczą tabele „Geschwindigkeitsüberschreitung mit Lkw”.