43 osoby z zarzutem okradania jadących ciężarówek – wielka akcji rumuńskiej policji

Rumuńska agencja DIICOT, specjalizująca się w zwalczaniu terroryzmu oraz przestępczości zorganizowanej, poinformowała o wielkim sukcesie w walce ze złodziejami ładunków. Zatrzymano łącznie 43 osoby, mające współtworzyć pięć różnych grup przestępczych.

Wszyscy podejrzani mieli uczestniczyć w kradzieżach z przemieszczających się ciężarówek. Szczytowy okres ich działalności przypadł na lata 2016-2018, a metoda działania niemal zawsze wyglądała tak samo. Głównym elementem było duże auto osobowe lub dostawcze, które podjeżdżało do ciężarówki. Samochód ten zawsze miał wyłączone światła i podpinał się do okradanego pojazdu przy pomocy sznurów lub pasów.

Źródło poniższego zdjęcia: Kradzież w czasie jazdy nagrana przez kamery wewnątrz naczepy – złodziei udało się aresztować

W czasie gdy złodzieje włamywali się do zabudowy i wynosili z niej ładunek, ich współpracownicy blokowali innymi samochodami wszystkie pasy ruchu. W ten sposób utrzymywali potencjalnych świadków w bezpiecznej odległości. Wszystkie działania były dobrze zsynchronizowane, a przestępcy komunikowali się przy użyciu radiotelefonów. Dysponowali też licznymi, tymczasowymi miejscami zbiórki kradzionych towarów.  

By rozpracować wszystkie pięć grup, przeszukano łącznie 73 domy. 55 z nich znajdowało się na terenie Rumunii, natomiast reszta w krajach tak zwanej „starej Unii”. Swojej współpracy udzielili policjanci z między innymi Niderlandów, Francji, Szwecji, a nawet Finlandii. Zakres działania złodziei był bowiem wyjątkowo szeroki, sięgając od Hiszpanii aż po Skandynawię.

Co też ciekawe, najbardziej spektakularnych kradzieży złodzieje zdołali dokonać w czasie rejsów promami. Miało to miejsce nocami, w dniach 15/16 lutego oraz 24/25 marca 2017 roku. Z ciężarówek płynących między Szwecją a Finlandią skradziono wówczas sprzęt elektroniczny wart łącznie 895 tys. euro. Następnie cały ten łup trafił do nielegalnej sprzedaży na rumuńskim rynku.

Źródło poniższego zdjęcia: Próba kradzieży ładunku w czasie jazdy, nagrana przez kamerę cofania – wszystko działo się na Ukrainie