428 kierowców przebadanych alkomatem w czasie pauzy – 27 stało do poniedziałku

Przy niemieckiej autostradzie A6 przeprowadzono w niedzielę wielkie badanie trzeźwości pauzujących kierowców ciężarówek. Policjanci pojawili się na parkingach w Kraichgau, Hockenheim oraz Hardtwald, na wschód od miasta Mannheim, sprawdzając tych kierowców, którzy dopiero kończyli weekendowy wypoczynek.

Niemcy prowadzą takie działania cyklicznie, w najróżniejszych regionach, więc sposób ich organizacji dla wielu z Was może być już znany. Policjanci badali pauzujących kierowców w niedzielny wieczór, między godziną 19 a 23, a w przypadku przekroczenia dopuszczalnych limitów nie wystawiali żadnych mandatów. Zamiast tego upewniali się, że dany kierowca nie wyjedzie w trasę do momentu pełnego wytrzeźwienia, stosując przy tym środki zapobiegawcze. W tym konkretnym przypadku polegało to na tymczasowej konfiskacie dokumentów, w tym dowodów osobistych lub paszportów, praw jazdy i dokumentów przewozowych.

Tylko w czasie tej wczorajszej akcji kontrolowano 428 kierowców. Z tego 72 kierowców, a więc mniej więcej co szósty, wykazało obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Większość z nich zmieściła się w dopuszczalnym limicie, mając poniżej 0,5 promila, ale 27 osób przekroczyło tę wartość i poddano je właśnie wspomnianemu zatrzymaniu dokumentów. Był też jeden niechlubny rekordzista, pauzujący Kraichgau-Süd i kończący niedzielny wieczór z wynikiem 3,2 promila.

Wszystkie 27 osób musiało czekać do poniedziałkowego poranka, aż policja przeprowadzi ponowną kontrolę trzeźwości i zwróci im dokumenty. Przy czym ostatni kierowcy wyjechali z placu dopiero o godzinie 11, gdyż dopiero wtedy policyjne alkomaty wskazały u nich pełne wytrzeźwienie.

Na koniec jeszcze tylko przypomnę, że 0,5 promila jest w Niemczech granicą złamania prawa, choć dodatkowa odpowiedzialność zaczyna się znacznie wcześniej. Za potencjalne zagrożenie jest się uznawanym już przy 0,3 promila i wówczas mówimy o jeździe na własną odpowiedzialność. Szerzej wyjaśniałem to w następującym tekście: Jazda bez butów w Niemczech i trzy różne limity alkoholu – wyjaśnienie na przykładzie