34-metrowe ciężarówki trafiły do stałego użytku – zmiana na szwedzkich drogach

Zjazd z promu uwieczniony na powyższym zdjęciu był naprawdę symboliczny. Widać tam zestaw o długości 34,5 metra, który wjechał na terytorium Szwecji jak regularny uczestnik ruchu, nie potrzebując już tymczasowego, testowego zezwolenia. Wszystko dzięki zmianie w przepisach, która dokonała się 1 grudnia.

Dwunaczepowe zestawy, o długości dochodzącej do 34,5 metra oraz masie całkowitej do 74 ton, były testowane w Szwecji już od kilku lat. W miniony piątek dopuszczono je natomiast do stałego użytku, wyznaczając w tym celu sieć 590 kilometrów dróg krajowych. Stosowne zezwolenie wydało też 160 szwedzkich gmin, pozwalając na przejazd po tamtejszych drogach lokalnych, w celu dotarcia do miejsca za- lub rozładunku. Ogólny kształt tej sieci można zobaczyć na poniższej grafice, przygotowanej przez szwedzki zarząd dróg.

Wszystkie dwunaczepowe ciężarówki będą jeździły po Szwecji ze specjalnymi tablicami, opatrzonymi hasłem “Långt Fordonstågt” (“Długi Zestaw Pojazdów”). Można się też spodziewać, że szybko ulegną one spopularyzowaniu, za sprawą bardzo korzystnego stosunku zużycia paliwa do przestrzeni ładunkowej. Tutaj jako przykład podam, że zestaw z powyższego zdjęcia, należący do fińskiej firmy Ahola Transport, już pierwszego dnia obowiązywania nowych przepisów rozpoczął obsługę stałej linii między centrum dystrybucyjnym w Jönköping, w Szwecji a sklepami i magazynami w Turku oraz w Helsinkach, w Finlandii.

Szwedzkie władze też liczą na szybkie spopularyzowanie tych zestawów. Wyliczono bowiem, że nawet na okrojonej sieci dróg, omówionej już powyżej, mogą one zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych przez branżę transportową o około 4-6 procent. Na koniec też przypomnę, że równie długie ciężarówki można od kilku lat spotkać w Finlandii oraz w Hiszpanii, a Dania oraz Holandia przygotowują się do rozpoczęcia testów w przyszłym roku. Artykuły na ten temat znajdziecie między innymi tutaj.