34,8 centa za 1 kilometr zestawem Euro 6 – nowe niemieckie myto weszło w życie

Kalendarze właśnie wskazały 1 grudnia, więc nowy cennik niemieckiego myta oficjalnie stał się faktem. Wprowadzono przy tym największe podwyżki w całej historii opłat drogowych, mające na celu zmniejszenie atrakcyjności spalinowych ciężarówek, a jednocześnie zebranie wielomiliardowego budżetu na modernizację niemieckiej infrastruktury kolejowej (tak, ciężarówki mają zapłacić za poprawienie efektywności pociągów).

Jak już wielokrotnie wyjaśniałem, nowy cennik obejmuje dodatkową opłatę za emisję CO2, czyli innymi słowy emisję gazów cieplarnianych.  W zależności od tonażu wynosi ona od 8 do 16 centów za kilometr, a całkowicie zwolnione z niej zostały tylko pojazdy elektryczne lub wodorowe. Reszta może liczyć jedynie na zniżki, wynoszące 50 procent dla ciężarówek hybrydowych, 10 procent dla najbardziej ekonomicznych diesli oraz gazowców lub 5 procent dla umiarkowanie ekonomicznych diesli. Tę ekonomiczność określa się według unijnego systemu VECTO, który potrafi wyliczyć średnie zużycie paliwa dla każdej ciężarówki zarejestrowanej od 1 lipca 2019 roku. Uwzględnia się przy tym charakterystykę napędu, układ osi, a nawet rozmiar ogumienia, a w praktyce załapią się na to tylko najnowsze modele na rynku, z wybranymi silnikami.

Kwestię klas CO2 dokładniej wyjaśniałem w tym artykule, a kalkulator do ich wyliczenia znajdziecie na stronie operatora Toll Collect. Jeśli ów kalkulator zakwalifikuje Wasz pojazd do rabatu, od razu pojawi się też możliwość przesłania wniosku o taką zniżkę wraz z potwierdzającymi to dokumentami. Jak natomiast wszystko to wypada w praktyce, możecie zobaczyć na trzech poniższych przykładach. Jest to porównanie dotychczasowych oraz dzisiejszych stawek niemieckiego myta dla pojazdów Euro 6 oraz Euro 5, w najpopularniejszych konfiguracjach o pięciu osiach i DMC powyżej 18 ton. Pełna tabela ze stawkami znajduje się tutaj.

Zestaw Euro 6 w wyjątkowo ekonomicznej konfiguracji, nie starszy niż 2019:

Dotychczas: 19 centów za 1 kilometr

Od teraz: 33,2 centa (w tym 14,2 centa za CO2), czyli o 75 procent więcej

Zestaw Euro 6 w mniej ekonomicznej konfiguracji lub starszy niż 2019:

Dotychczas: 19 centów za 1 kilometr

Od teraz: 34,8 centa (w tym 15,8 centa za CO2), czyli o 83 procent więcej

Zestaw Euro 5:

Dotychczas: 22,9 centa za 1 kilometr

Od teraz: 38,9 centa (w tym 16 centów za CO2), czyli o 70 procent więcej