33 proc. paliwa pochłania opór powietrza – ta „demówka” ma o tym przypominać

Według wyliczeń Volvo Trucks, opór powietrza odpowiada za nawet 33 procent paliwa spalanego przez ciężarówkę. Szwedzi policzyli też, że odpowiednie udoskonalenie aerodynamiki może ograniczyć spalanie europejskiego ciągnika o około 10 procent. Dlatego też model FH zyskał ostatnio cały zestaw opływowych wstawek, a producent postanowił promować to w bardzo ciekawy sposób.

W najbliższym czasie na drogi wyjedzie demonstracyjna seria ciągników o nazwie Efficiency. Pojazdy te mając przypominać jak istotnym tematem jest aerodynamika, a dokonano tego z wykorzystaniem specjalnego oklejenia. Kolorystycznie wskaże ono przepływ powietrza po ciągniku i będzie podobno wiernym odzwierciedleniem wyników badań, prowadzonych w tunelu aerodynamicznym i analizowanych komputerowo.

Oklejenie:

Badania:

Zdaniem pomysłodawców, taki wygląd ciągnika niesie z sobą konkretny przekaz. Ma on przypominać, że przy konfigurowaniu pojazdu naprawdę warto wziąć pod uwagę wszelkie czynniki wpływające na spalanie. Dlatego też omawiane „demówki” będą pozbawione osłon przeciwsłonecznych, otrzymają pełne ospojlerowanie, a także dostaną mniejsze elementy pakietu aerodynamicznego, jak gumowe wstawki na dole drzwi.

Oficjalnie podano, że Volvo FH Efficiency rozpocznie swoją karierę w Holandii i trafi do tam do wszystkich dealerów. Czy natomiast w Polsce pojawią się podobne „demówki”, o tym jak na razie się nie wspomina.