32-metrowy zestaw już za rok na drogach publicznych w samym środku UE

Marzec 2024 roku to nowa i tym razem już podobno ostateczna data. Właśnie wtedy mają wystartować holenderskie testy z udziałem 32-metrowych zestawów, w których pojedynczy ciągnik będzie obsługiwał dwie pełnowymiarowe naczepy.

Rzecz jest o tyle symboliczna, że będą to pierwsze testy tak długich pojazdów w kraju o bardzo wysokiej gęstości zaludnienia. Dotychczas podobne ciężarówki widywano tylko w Finlandii oraz w Hiszpanii, gdzie zaludnienie jest nieporównywalnie rzadsze, przekładając się na mniejsze natężenie ruchu. Niezbyt gęsto zaludnione są też Dania oraz Szwecja, czyli dwa kolejne kraje, które również przymierzają się do sprawdzania tego typu pojazdów.

Tę marcową datę podała firma Ewals Cargo Care, która będzie pierwszym holenderskim użytkownikiem 32-metrowej długiej ciężarówki. Przewiduje się przy tym wykorzystanie dwuosiowego ciągnika, jednoosiowego wózka dolly oraz dwóch trzyosiowych naczep Kässbohrer typu mega. Te ostatnie mają też mieć bardzo sprytny układ zawieszenia, który będzie zmniejszał ciśnienie w poduszkach ostatniej osi w czasie wykonywania manewrów. Dzięki temu nacisk trzeciej osi na jezdnię będzie znacznie mniejszy, poprawiając zwrotność.

Gdzie Ewals Cargo Care będzie wykorzystywało te pojazdy? Obecnie plany są takie, by pojedynczy ciągnik przeciągał po dwie naczepy na raz do terminala promowego pod Rotterdamem, odstawiając je tam na rejs do Wielkiej Brytanii. Masy całkowite takich zestawów mają być nawet 72-tonowe, a potencjalne oszczędności – w przeliczeniu na ilość przewożonego towaru – sięgać nawet 30-40 procent. Więcej na ten temat: Zestaw z dwiema „megami” jednocześnie – Dynamic Steering pozwoli pokonać ronda