30 lat temu IFA ustąpiła miejsca Mercedesowi, a także inne jubileusze na luty

Pierwszy Mercedes-Benz 814 na taśmie fabryki w Ludwigsfelde

Witam w kolejnym tekście ze stałej, rocznicowej serii (poprzednie odcinki tutaj). Jej autor Jacek Franek przygotowuje krótkie, comiesięczne teksty z jubileuszami dotyczącymi branży transportowej. Tym razem będzie to edycja lutowa, a wśród obchodzących urodziny mamy fabrykę Mercedesów w byłym NRD, Iveco Stralis napędzane gazem oraz Mercedesa Actrosa po wyjątkowym tuningu.

30 lat temu: IFA ustępuje miejsca Mercedesowi

1 lutego 1991 r. – zaledwie cztery miesiące po zjednoczeniu Niemiec, Mercedes-Benz założył na terenie byłej NRD  spółkę Nutzfahrzeuge Ludwigsfelde GmbH. Wcześniej były tam produkowane ciężarówki marki IFA.

Pod koniec lat 80. ówczesny VEB-IFA Nutzfahrzeuge Ludwigsfelde miał ogromne  trudności finansowe. Po załamaniu się rynków zbytu w krajach byłego bloku wschodniego, produkcja w fabryce ciężarówek w Ludwigsfelde została wstrzymana pod koniec 1990 r.  Szybko rozwinęła się jednak ścisła współpraca z Mercedesem i zaledwie tydzień po powołaniu nowej spółki, czyli 8 lutego 1991 r, pierwsza ciężarówka Mercedes-Benz 814 z serii LN2 zjechała z linii montażowej. Produkcja furgonetki LN1 rozpoczęła się jeszcze w tym samym roku.

Po przejęciu przez Daimler-Benz 100 procent udziałów fabryki w 1994 roku, w 1996 r. rozpoczęto tam produkcję vana Vario, a montaż Vaneo rozpoczął się w 2001 r. W 2006 r. zakład w Ludwigsfelde został drugim obok Düsseldorfu miejscem produkcji Sprintera w Niemczech.

Absolutnie pierwszy (1965) oraz milionowy (2011) samochód wyprodukowany w Ludwigsfelde (Fot. Daimler)

Fabryka Mercedes-Benz w Ludwigsfelde, o powierzchni produkcyjnej 182 000 metrów kwadratowych, jest obok zakładu w Düsseldorfie jedną z największych montowni samochodów dostawczych w Niemczech.

Przy okazji opisu fabryki w Ludwigsfelde warto też polecić nowość z księgarskiej półki: Książka „IFA W 50 / L60 – Die DDR-Frontlenker-Legende“ autorstwa Franka Rönicke i Wydawnictwa  Motorbuch-Verlag  (144 strony i 221 ilustracji) jest ciekawą propozycją dla miłośników ciężarowej motoryzacji. Jest tam wiele ciekawostek. Oto jeden z przykładów: Gospodarka niedoboru w NRD była również widoczna w przypadku popularnej ciężarówki W 50. Aż 80 procent ciężarówek IFA W 50 zostało wyeksportowanych z NRD, w tym w ramach kontraktów za kawę i owoce tropikalne. Ponoć około jednej szóstej całkowitej produkcji trafiło na Węgry, po około 70 000 pojazdów do Iraku i Chin, 19 000 sztuk wysłano do Wietnamu. Przy łącznej liczbie 593 000 zmontowanych w ciągu 25 lat (1965-90)  W 50 i L 60, zapotrzebowanie na te auta w  NRD nigdy nie mogło zostać pokryte nawet w połowie.

270-konny ciągnik siodłowy Iveco Stralis Natural Power (Fot. Iveco)

10 lat temu: Stralis na gaz ziemny

W dniach od 8 do 10 lutego 2011 r. na wiodących europejskich targach branży energetycznej E-world Energy & Water organizowanych w Essen, Iveco pierwszy raz pokazało ciągnik AT 440S 27T/P CNG, zasilany sprężonym gazem ziemnym. Ośmiolitrowy silnik tego ciągnika siodłowego dysponował  mocą 270 KM  i momentem obrotowym 1300 Nm. Zbiorniki CNG o pojemności 600 litrów (ok. 85 kg CNG) zapewniały zasięg do 400 km przy pracującym równocześnie agregacie chłodniczym jednoosiowej naczepy. Agregat Frigoblock był bowiem urządzeniem hybrydowym, napędzanym bezpośrednio z silnika ciężarówki.

Pierwsze Iveco Stralis w wersji zasilanej ciekłym gazem ziemnym LNG pokazano nieco później, w 2012 roku. W tym przypadku zasięg udało się zwiększyć do 700 kilometrów.

Mercedes-Benz Actros 1845 ,,Kolebka ludzkości” (Fot. Daimler)

6 lat temu: historia ludzkości na ciężarówce

16 lutego 2015 r.  pokazano Actrosa 1845 firmy transportowej Josefa Schumachera z Würselen koło Akwizgranu w Niemczech, który   pomalowany na jaskrawe kolory był swego rodzaj  lekcją o historii stworzeniu ludzkości. Ciężarówka wzięła udział w paradzie w Akwizgranie podczas tzw. Rosenmontag (Różany Poniedziałek  jest punktem kulminacyjnym niemieckiego karnawału). Actros z oryginalnym w stylu obrazem opuścił halę malarza Waltera Rosnera w Mitterteich w Bawarii pod koniec stycznia 2015 r.