21 transportów z 65-metrowym ładunkiem w pionie, na trasie przez miasteczko

Filmy z przejazdów znajdują się pod tekstem.

Przewóz 21 łopat do turbin wiatrowych to już samo w sobie niemałe wydarzenie. Gdy natomiast są to łopaty o długości 65 metrów, a trasa przejazdu prowadzi przez małe szkockie miasteczko, dochodzimy do przedsięwzięcia o naprawdę unikalnym charakterze.

Brytyjski przewoźnik Collet & Sons wykonuje takie zlecenie już od listopada ubiegłego roku. Dzisiaj pojawiła się informacja o przeprowadzeniu 15 z 21 transportów, więc po upływie pięciu miesięcy cały projekt dopiero zaczyna zbliżać się do końca. Wszystko natomiast przez wymagającą trasę przejazdu, która na sporej części wymaga ustawienia ładunku w pionie.

Tutaj zacznę od wyjaśnienia, że 65-metrowe łopaty przypływają do Szkocji statkiem. W porcie Rosyth przeładowuje się je na ciężarówki, by stamtąd przejechać do oddalonej o około 150 kilometrów farmy wiatrowej Pines Burn. Początkowy fragment tego przejazdu odbywa się w konwencjonalny sposób, a więc łopaty umieszczone są w poziomie. Ostatnie kilkanaście kilometrów wymaga jednak podniesienia łopat do pionu, by dzięki temu przejechać przez 15-tysięczne miasteczko Hawick, pełne wąskich ulic i historycznej zabudowy.

Gdy 65-metrowy ładunek ustawiony jest w pionie, cały zestaw staje się bardzo mocno podatny na warunki atmosferyczne. Dlatego od listopada doszło już do około 30 sytuacji, gdy transport nagle musiał zostać wstrzymany, w związku ze zbyt silnym wiatrem. Z tego najgorsza miała być połowa grudnia, gdy nie dało się wykonać po prostu żadnego przewozu.

Niestety, tak skomplikowane transporty, poruszające się z minimalnymi prędkościami, szybko doczekały się niechęci ze strony okolicznych mieszkańców. Ci skarżą się na zatory, ingerencje w infrastrukturę, a także zmieniające się harmonogramy przejazdów. Prawdopodobnie dlatego, jeszcze pod koniec ubiegłego roku, jedna z ciężarówek uczestniczących w projekcie została zniszczona. W czasie dwudniowego postoju w zatoczce przy drodze A7, kilkanaście kilometrów od Hawick, nieznani sprawcy uszkodzili w specjalnym zestawie aż 20 opon. Wywołane tym straty oszacowano na 20 tys. funtów (około 100 tys. złotych), a pojazd na dłuższy czas został wyeliminowany z użytku.

Poniżej zamieszczam kilka filmów, prezentujących wybrane przejazdy przez Hawick. Licząc od góry, są to transporty łopat z numerem 1, 3, 9 oraz 15. Wszystkie z nich wykonywane są z udziałem ciągnika siodłowego Mercedes-Benz Arocs 4163 SLT, wyposażonego w napęd 8×4, 625-konny silnik oraz układ przeniesienia napędu z tak zwanym Turbo Sprzęgłem. Collet & Sons posiada takie Arocsy w dwóch wersjach, pod zestawy o DMC do 180 lub 250 ton. Za to urządzenie utrzymujące łopatę w pionie to produkt niemieckiej marki Scheuerle, model Blade Lifter, mocowany do modułowej platformy na 12 rzędach osi.

@raighan_mcgee #turbine #blade #hawick #pineburn #windfarm #renewables  Scared To Start MC4D Remix – MC4D

@raighan_mcgee Blade number 3 making its way through Hawick #goodvibes #wind #windturbine #blade #lifter #colletts #windfarm #pinesburn #pinesburnwindfarm #hawick #turbine #heavyhaulage #energiekontor  Legends Are Made – Sam Tinnesz

@raighan_mcgee Blade number 9 #fyp #fyp #fy #hawick #scotland #colletts #blade #lifter #pinesburnwindfarm #pinesburn #renewables #turbine  Sound of silence Remix D.J. Cyril – da_ne_s

@raighan_mcgee Blade 15 smashing it  #fyp #fyp #fy #hawick #pinesburnwindfarm #renewables #turbine #pinesburn #lifter #colletts #haulage #blade #scotkand  som original – igmusicaboa