20 milionów kontenerów w Gdańsku – kolejny rekord, dalsze plany oraz kolejki

Fot. Baltic Hub

Zarząd terminala kontenerowego Baltic Hub, wcześniej znanego pod nazwą DCT Gdańsk, pochwalił się kolejnym „kamieniem milowym”. Ilość kontenerów przeładowanych od początku istnienia tego obiektu, a więc od 2007 roku, właśnie osiągnęła okrągłe 20 milionów TEU. Dla zobrazowania można to przeliczyć na 20 milionów kontenerów 20-stopowych.

Przeładowanie pierwszych 15 milionów TEU zajęło całe 14 lat, przypadając na okres 2007-2021. Za to kolejne 5 milionów TEU przeładowano w zaledwie 2 lata, robiąc to w okresie 2021-2023. To uświadamia jak bardzo rozwinęła się branża kontenerowa w Polsce, jak istotnym portem stał się Gdańsk, a przy okazji też jak wiele pracy mają przy tym do wykonania przewoźnicy drogowi.

Z drugiej strony, to dopiero rozgrzewka przez zmianami, które mamy zobaczyć od przyszłego roku. Wtedy to Baltic Hub planuje zakończyć budowę nowego terminala T3, wycenianego na 470 milionów euro. Ma on zwiększyć możliwości przeładunkowe do 4,5 miliona TEU rocznie, a więc podnieść je aż dwukrotnie!  Wiąże się to z przygotowaniem nowego, głębokowodnego nabrzeża, a także postawieniem placu manewrowo-składowego o powierzchni 36,5 hektara.

Publikując informację na powyższy temat władze terminalu złożyły „wyrazy uznania i wdzięczności wszystkim, którzy przyczynili się do tego osiągnięcia”. Choć faktem jest, że wśród właścicieli oraz kierowców ciężarówek raczej nie słyszano głosów entuzjazmu. Zamiast tego wśród transportowców wróciło stałe pytanie – kiedy za ilością przeładowywanych kontenerów zacznie nadążać system awizacyjny, ograniczając czas oczekiwania, a przede wszystkim zwiększając ilość slotów dostępnych przed zmrokiem?