20. edycja zlotu Pomorska Miss Scania już 3 września – przypomnijmy sobie początki

Kalendarz zlotów na rok 2022 uzupełnił się dzisiaj o kolejną, prawdopodobnie ostatnią pozycję. To jest impreza z serii Pomorska Miss Scania, która zostanie w tym roku zorganizowana już po raz dwudziesty!

Najnowsza edycja tej imprezy została zaplanowana na 3 września 2022 roku, a więc pierwszą sobotę po zakończeniu wakacji. Już wkrótce Scania ma opublikować informacje dotyczące zapisów na imprezę, a lokalizacja zapewne będzie dokładnie ta sama, co przez ostatnie 19 lat. Mowa tutaj o serwisie Scania Polska Oddział Gdańsk, położonym w gdańskiej dzielnicy Kowale, przy trasie S6.

Skoro mowa o 20-leciu tej imprezy, to proponuję też małą podróż w czasie. Na poniższym filmie możecie zobaczyć absolutnie pierwszą edycję zlotu, która miała miejsce w 2002 roku. Jedną z główny gwiazd była wówczas pomalowana Scania 143 500 Topline z firmy Talaśka Transport, wówczas będąca jeszcze stosunkowo świeżym pojazdem, nierozpatrywanym jako klasyk. Wystawiono też liczne Scanie serii 4, będące po prostu bieżącym modelem, z wymaganymi ledwie od roku silnikami Euro 3. Sporo pojazdów miało jeszcze czarne rejestracje, a widoczna na jednej z „trójek” tablica TIR mogła być zwyczajnym narzędziem pracy, a nie kultowym dodatkiem.

A teraz dla odmiany obejrzyjmy sobie zlot z ubiegłego roku, a więc Pomorską Miss Scania 2021. Na tej imprezie główną nagrodę zdobył model 590S Highline z firmy Popławski Transport, na którego nadwoziu Scanie serii 3 zostały wymalowane w formie historycznej, rodzinnej pamiątki. Jednocześnie wręczono też wyróżnienie dla Weterana Szos i trafiło ono do modelu 143 500 Topline z firmy Ampliz. Mamy tuta więc aż dwa przykłady na symboliczną zmianę postrzegania tego samego modelu. Autorem poniższym zdjęć jest Heniek Anielski.