15 mln euro na DAF-y XF i aerodynamiczne naczepy – duża inwestycja z Bułgarii

Bułgarska firma transportowa EuroSpeed ogłosiła rekordową jak na ten region inwestycję we flotę. Przewoźnik chce postawić na wyjątkowo aerodynamiczne zestawy, jednocześnie obejmując je rozbudowaną telematyką. Łącznie przygotował na ten cel 15 milionów euro, a zapowiedź całego projektu możecie zobaczyć już powyżej.

Podstawą zamawianej floty będzie DAF XF nowej generacji. Przód tej ciężarówki został wydłużony o 16 centymetrów, co pozwoliło pochylić całą sylwetkę i nadać jej aerodynamiczny kształt klina. Trzeba też przyznać, że kabina modelu XF nie jest rekordowo przestronna (od tego są większe modele XG lub XG+), ale za to umieszczono ją bardzo nisko, stosując mocno pochylone podwyższenie dachu. Poza tym EuroSpeed zdecydował się na dodatkowy pakiet aerodynamiczny, zastępujący lusterka kamerami. Wszystko to łącznie ma ograniczać spalanie o około 10 procent.

Za najnowszymi DAF-ami pojadą naczepy Schmitz Cargobull z serii EcoGeneration i tutaj od razu pojawia się kolejna obietnica 10-procentowej oszczędności. Seria EcoGeneration ma bowiem regulowaną wysokość tylnej części nadwozia, co ogranicza zawirowania powietrza za ciężarówką i w efekcie też zmniejsza towarzyszące jeździe opory. Wysokość załadunkową można regulować w zakresie między 220 a 265 centymetrów, wszystko oparte jest na siłownikach hydraulicznych, a jeśli wystąpi akurat pełen załadunek, lukę nad tylnymi drzwiami wypełni specjalna, metalowa klapa.

Omawiane zestawy mają pracować w transporcie międzynarodowym. Niestety nie podano ile konkretnie łącznie będzie tego typu ciężarówek, skupiając się jedynie na kwocie 15 milionów euro. Nie ma jednak wątpliwości, że dla takiej firmy jak EuroSpeed będzie to ogromna inwestycja. Przedsiębiorstwo powstało bowiem w 1994 roku, w Sofii, dotychczas mając około 200 niczym nie wyróżniających się zestawów.

Więcej o omawianej naczepie: Naczepa Schmitz EcoFlex jest już w Polsce – obniżony zestaw ma spalać o litr mniej