Ukraina: prawo jazdy kategorii B teraz także na samochody ciężarowe bez przyczep

W wyniku działań wojennych, kierowcy ciężarówek stali się potrzebni jeszcze bardziej niż zwykle. 22 marca Ukraina wprowadziła więc tymczasowe przepisy, w ramach których prawo jazdy kategorii B pozwala prowadzić pojazdy także powyżej 3,5 tony.

Te tymczasowe zasady nie wprowadzają żadnej górnej granicy tonażowej. Jedynym ograniczeniem jest zakaz ciągnięcia przyczep lub naczep. Ujmując to więc w innych słowach, posiadacze kategorii B będą mogli prowadzić także te pojazdy, przy których dotychczas wymagana była kategoria C.

Powyższa decyzja jest bezpośrednio związana z działaniami wojennymi. Wielu kierowców ciężarówek trafiło bowiem na front i nie może wykonywać swoich codziennych zadań, podczas gdy dla samochodów ciężarowych stale przybywa nowych zadań. Poniżej możemy zobaczyć jeden z przykładów, zaprezentowany ostatnio przez ukraińskie media.

20 marca flota dwunastu budowlanych wywrotek Ford Cargo została wykorzystana do dostarczenia pomocy humanitarnej. Konwój przewiózł 300 ton żywności, leków, ubrań oraz artykułów higienicznych na 300-kilometrowej trasie z Dniepropetrowska w okolice Chersonia. I choć używanie do tego wywrotek może wydawać się dziwne, w obecnych warunkach Ukraińcy woleli postawić na jak najmocniejszy, terenowo przygotowany sprzęt.

Omawiane Fordy dostarczyła firma „Automagistral”, przed wojną realizująca drogowe projekty budowlane. Te konkretne ciężarówki odebrano w 2018 roku, z myślą o budowie dróg szybkiego ruchu i zapewne nikt się wtedy nie spodziewał, że cztery lata później będą kursowały pod strefę okupowaną przez rosyjskich żołnierzy. Poniżej możecie zobaczyć pamiątkowy film z oficjalnego przekazania tych pojazdów: