15 punktów już na koncie kierowcy ciężarówki – kamera przed przejściem w Braniewie

W nawiązaniu do tekstu:

Od jutra nowe punkty karne: przypomnienie, pełna tabela i kwestia przeładowania

Nowy taryfikator punktów karnych obowiązuje już od czterech dni. Szczególnie restrykcyjnie potraktowano w nim kwestię pierwszeństwa pieszych, za niezatrzymanie się przed pasami przewidując nową maksymalną stawkę 15 punktów. U kierowców ciężarówek od początku wzbudzało to bardzo duże obawy, z uwagi na wydłużoną drogę hamowania ich kilkudziesięciotonowych pojazdów. Wiele osób nie będzie więc zaskoczonych, że w pierwszym komunikacie o takiej 15-puntkowej karze wystąpiła właśnie ciężarówka.

Sprawa jest o tyle nietypowa, że nieudzielenie pieszemu pierwszeństwa uwieczniła kamera miejskiego monitoringu, umieszczona w Braniewie, na ulicy Gdańskiej. Co też ciekawe, wtorkowego mandatu nie wystawili policjanci z wydziału ruchu drogowego, lecz z ogólnego wydziału wykroczeń, którzy po zapoznaniu się z monitoringiem szukali ciężarówki na miejskich ulicach. Jak więc widać, taka procedura też jest możliwa, a kierowca ciągnika siodłowego z naczepą przypłacił to 1500-złotywym mandatem oraz właśnie 15 punktami karnymi. To też oznacza, że pozostało mu co najwyżej 9 punktów zapasu (o ile miał czyste kontro), a kolejne takie wykroczenie przypłaci już utratą wszystkich kategorii prawa jazdy.

Całe omawiane nagranie możecie zobaczyć poniżej, gdyż policja opublikowała je w sieci. Widać tam, jak pieszy wychodzi na pasy około sekundę przed pojawieniem się w obiektywie MAN-a TGX. Kierujący ciągnikiem z wywrotką podejmuje przy tym hamowanie, ale jest ono na tyle późne, że dla uniknięcia potrącenia pieszy musi przebiegać przez jezdnię.

Nagranie od KPP w Braniewie:

Zdjęcie omawianego przejścia, dla ułatwienia oceny sytuacji:

Fragment dzisiejszego komunikatu KPP Braniewo:

17 września 2022 r. weszły w życie ważne dla wszystkich użytkowników dróg zmiany w przepisach. To kolejny etap nowelizacji przepisów przyjętych w zeszłym roku, w tym ustawy Prawo o ruchu drogowym, których nadrzędnym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jedno z konsekwencji zmian jest mandat karny w wysokości 1500 złotych oraz 15 punktów karnych, które na skutek niebezpiecznego zachowania mogą otrzymać kierowcy, szczególnie w rejonach przejść dla pieszych. 

We wtorek około godz. 10:30 na ul. Gdańskiej w Braniewie pieszy, by uniknąć potrącenia przez pojazd ciężarowy, musiał uciekać z pasów. Kierowca odjechał z miejsca, ale bezkarnością nie cieszył się długo. Policjanci z wydziału wykroczeń bacznie sprawdzali ulice miasta i chwilę później dostrzegli auto i jego kierowcę. Za popełnione wykroczenie został ukarany 1500-złotowym mandatem oraz 15 punktami karnymi.