Od jutra nowe punkty karne: przypomnienie, pełna tabela i kwestia przeładowania

Już tylko kilka godzin pozostało do wejścia w życie nowego taryfikatora punktów karnych. Również za kilka godzin zacznie obowiązywać nowa zasada podwajania kwoty mandatu w przypadku ponownego popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat. Z tej okazji wracam więc do tematu, z przypomnieniem oraz dodatkowym wyjaśnieniem jednej kwestii.

1. Podwajanie kwot mandatów będzie obejmowało tylko wybrane wykroczenia. Poniżej zamieszczam listę najważniejszych z nich:

• nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;

• złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;

• wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;

• niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;

• omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych /  recydywa: 3000 złotych;

• wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;

• wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;

• prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu (do 0,5 promila) lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych /  recydywa: 5000 złotych;

• przekroczenie prędkości – kwoty zależne od zakresu wykroczenia, maksymalnie pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych.

2. Nowy taryfikator punktów karnych nie tylko podwyższa stawki za wybrane wykroczenia, ale też wprowadza dwie dodatkowe nowości. Po pierwsze, maksymalną stawką występującą w taryfikatorze nie będzie już 10, lecz aż 15 punktów. Po drugie, wprowadza się też punkty karne za wykroczenia, które dotychczas w ogóle nie były nimi objęte.

Szczególnie ciekawym przykładem może być ilość punktów karnych za złamanie zakazu wyprzedzania (w tym też autostradowego zakazu dla pojazdów powyżej 3,5 tony). Dotychczas nakładano za to po 5 punktów karnych, teraz stawka zwiększy się do nowego maksimum, czyli do 15 punktów. Mówiąc więc krótko, po dwóch takich wykroczeniach kierowca natychmiast straci prawo jazdy i będzie musiał ponownie zdać egzaminy na wszystkie posiadane kategorie.

Pełen nowy taryfikator punktów karnych możecie pobrać ze strony internetowej policji, w formie dokumentu PDF, pod tym linkiem. Tabela z konkretnymi stawkami rozpoczyna się na stronie szóstej.

3. Szczególnie dużo kontrowersji wzbudza kwestia przeładowywania pojazdów, często nieświadomego lub niezależnego od kierowców. Dotychczas za coś takiego w ogóle nie nakładano punktów karnych, natomiast od jutra może za to grozić nawet 15 punktów. A przynajmniej wszystko na to wskazuje, choć sprawa nie jest taka prosta…

Przeładowanie pojazdu nie jest wykroczeniem dosłownie uwzględnionym w taryfikatorze (nie tylko punktów karnych, ale też mandatów kwotowych). Zamiast tego, jak podaje oficjalne wyjaśnienie ITD (dostępne tutaj), mandat karny za przeładowanie jest nakładany na podstawie artykułu 97 Kodeksu wykroczeń. Gdy natomiast zajrzymy do nowego taryfikatora punktów karnych, znajdziemy tam zupełnie nowe pole, którego podstawą jest właśnie artykuł 97 Kodeksu wykroczeń. Przypisano do niego aż 15 punktów karnych, a całość ma bardzo ogólne brzmienie, pod które da się podciągnąć także przeładowanie: Używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim. 

Czy jednak służby kontrolne na pewno wykorzystają ten zapis przy karach za przeładowanie? Portal „Dostawczakiem.pl”, zajmujący się transportem o DMC do 3,5 tony, zapytał o to Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Ten natomiast ani nie potwierdził tej informacji, ani też jej nie zaprzeczył, po prostu wstrzymując się od odpowiedzi. Innymi słowy, służba odpowiedzialna za ważenie pojazdów przy drogach najwyraźniej sama jeszcze nie wie, czy od jutra będzie można nakładać 15 punktów za przeładowanie, czy jednak nie.