14 ciągników siodłowych pod 84 naczepy – 200 ton ładunku na każde Volvo FMX 540

Pomimo umiarkowanie dużej mocy, Volvo FMX 540 sprawdziło się w sześcionaczepowych zestawach. Brazylijski użytkownik takich pojazdów zdecydował się bowiem na kilkanaście kolejnych egzemplarzy.

Pierwsze takie zestawy pojawiły się w Brazylii w 2019 roku. Volva FMX 540 postanowiono łączyć z aż sześcioma naczepami do przewozu drewna, osiągając w ten sposób po 54 metry długości całkowitej. Sama tylko masa ładunków została określona na 200 ton, a konkretnie mowa tutaj o kłodach drzewna eukaliptusowego, transportowanych między miejscami wycinki a zakładem przetwórczym. Przewozy te odbywają się na drogach prywatnych i tym samym nie są objęte limitami tonażu lub długości.

Od 2019 roku zebrano już 19 takich zestawów. Okazały się one wyjątkowo ekonomiczne w eksploatacji i dlatego w ostatnich dniach podjęto decyzję o niemal podwojeniu tej floty. Brazylijska firma Suzano, będąca prawdziwym gigantem branży drzewnej, zamówiła 14 nowych ciągników siodłowych Volvo FMX, które zostaną zestawione z łącznie 84 nowymi naczepami.

Oczywiście bardzo istotna jest przy tym konfiguracja. Wspomniana już na wstępie, 540-konna jednostka, to najmocniejszy wariant dostępny w modelu FMX. Do tego doszło specjalnie wzmocnione podwozie, tylne osie z bardzo wolnymi przełożeniami, a także skrzynia biegów I-Shift w specjalistycznym wariancie o dwóch biegach pełzających. Dzięki temu zestaw z 200-tonowymi ładunkami będzie w stanie ruszyć z miejsca.

www.alissondemetrio.com