11 godzin dziennego czasu prowadzenia – Polska na miesiąc rozszerzyła normy

Od dzisiaj (4 marca), co najmniej do 2 kwietnia 2022 roku kierowcy ciężarówek będą podlegali na terytorium Polski poluzowanym normom czasu pracy. Minionej nocy Ministerstwo Infrastruktury wydało stosowne obwieszczenie, jednocześnie informując o tej sprawie Komisję Europejską.

Poluzowane zasady dotyczą zarówno transportu krajowego, jak i międzynarodowego, choć tylko w czasie przejazdów po polskich drogach. Co więcej, dotyczy to zarówno przewozu rzeczy, jak i transportu osób. Mówiąc więc krótko, tymczasowym zasadom zaczęli podlegać wszyscy kierowcy ciężarówek i autobusów na terenie kraju.

Tymczasowe zasady wyglądają następująco:

  1. Dzienny czas prowadzenia wydłużono do 11 godzin (zamiast 9 lub 10)
  2. Tygodniowy czas prowadzenia wydłużono do 60 godzin (zamiast 56)
  3. Dwutygodniowy czas prowadzenia wydłużono do 96 godzin (zamiast 90)
  4. Maksymalny czas prowadzenia bez przerwy wydłużono do 5,5 godziny (zamiast 4,5)
  5. Dopuszczono możliwość odbywania pełnych odpoczynków tygodniowych w kabinie

Każdy kierowca korzystający z poszerzonych norm powinien opisać to na wydruku lub na odwrocie wykresówki. Należy się przy tym powołać na Artykuł 14, Ustęp 2 rozporządzenia 561/2006 (EC). Po angielsku: Article 14, Paragraph 2, Regulation 561/2006 (EC).

Oficjalne potwierdzenie znajdziecie do pobrania pod tym linkiem. Jest to samo Obwieszczenie Ministra Infrastruktury, numer 293, z dnia 3 marca 2022 roku, opublikowane w Monitorze Polskim (Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej).

Stosowanie Artykułu 14, Ustępu 2 przewidziano w Unii Europejskiej dla sytuacji kryzysowych. Dokładnego uzasadnienia ministerstwo jeszcze publicznie nie podało, choć zapewne będzie nim wojna na Ukrainie, w tym powszechny wyjazd ukraińskich kierowców do swojego kraju i objęcie ich mobilizacją. Zjawisko to może dotyczyć już kilkudziesięciu tysięcy osób: Tysiące kierowców ciężarówek wracają na Ukrainę – reportaż z USA i polskie dane