100 lat temu z fabryki wyjechała pierwsza ciężarówka marki MAN, dając początek jednemu z producentów dzisiejszej „wielkiej siódemki”. W związku z tym pięknym jubileuszem chciałbym więc życzyć firmie MAN kolejnych 100 lat sukcesów, a przy okazji opublikuję kilka zdań na temat historii całego tego przedsiębiorstwa. Poniżej znajdziecie skrót najważniejszych wydarzeń w rozwoju firmy zebranych w formie tzw. „kamieni milowych”, czyli najistotniejszych pojazdów i rozwiązań technicznych w historii firmy.
21 czerwca 1915 roku do rejestru handlowego miasta Norymberga wpisana została nowa firma – zakłady produkcji pojazdów ciężarowych „Lastwagenwerke M.A.N.-Saurer”. Przedsiębiorstwo to powstało jako wspólny projekt fabryki maszyn Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg AG (M.A.N.) i szwajcarskiego producenta pojazdów użytkowych Saurer. Co ważne, Saurer wkrótce się z tego wycofał, dlatego też wkrótce cała firma przyjęła nazwę”M.A.N. Lastwagenwerke”. A poniżej plakat właśnie z 1915 roku:
Oto MAN będący pierwszym samochodem wyposażonym w diesla z bezpośrednim wtryskiem.
Poniższy MAN S1H6, który w 1932 roku generował aż 140 KM był w swoim czasie najmocniejszą dieslowską ciężarówką na całym świecie.
Tak reklamowana MAN-a F8 z lat 50-tych, który po wojnie sprzedawał się w ogromnych ilościach.
W 1951 roku MAN zaprezentował pierwszy niemiecki silnik diesla z turbodoładowaniem, który miał sześć cylindrów, pojemność 8,72 litra i moc aż 175 KM, która dotychczas była zarezerwowana tylko dla ogromnych „V-ósemek”.
Co ciekawe, pierwsze MAN-y wcale nie były produkowane w Monachium, lecz w Norymberdze. Do Monachium produkcję przeniesiono dopiero w 1955 roku, a pierwszym wyprodukowanym tam pojazdem był model 515 L1, który widać poniżej:
W 1971 roku firma MAN przejęła firmę Büssing Automobilwerke z fabryką w Salzgitter, zyskując w ten sposób nie tylko technologię silników podpodłogowych, w której specjalizowała się dotychczas firma Büssing, ale także jej logo, czyli wizerunek Lwa Brunszwickiego.
W 1977 roku MAN zaczął współpracować z Volkswagenem, w związku z czym powstała lekka seria G wykorzystująca kabiny z modelu LT. 6- i 8-tonowe ciężarówki produkowano w Europie do 1993 roku, natomiast dzisiaj możemy kupić je pod marką Volkswagen, oczywiście pod warunkiem mieszkania w Ameryce Południowej. Więcej na ten temat pisałem TUTAJ. Warto tutaj też dodać, że sam Volkswagen całkowicie kontroluje dzisiaj MAN-a, będąc po prostu jego głównym właścicielem.
W 1978 roku MAN otrzymał pierwszy w swojej historii tytuł „Truck of the Year”. Jury przyznało go modelowi 19.280, takiemu jak ten poniżej:
Ciężarówką roku został także model F90, który szybko zdobył miano jednej z najbardziej przestronnych, a jednocześnie też najmocniejszych maszyn na rynku. F90 miał swoją premierę w 1986 roku.
Co zastąpiło model F90? Był to oczywiście model F2000, który bardzo zasłużył się także i dla polskiego transportu. Wyjątkowo trwała, a jednocześnie stosunkowo wygodna ciężarówka przez lata służyła naszym firmom, dzisiaj natomiast będąc masowo wywożoną do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu..
A to już rok 2000 i typoszereg „Trucknology Generation Typ A”, zwany w skrócie TGA. To właśnie do tego modelu trafił w 2004 roku silnik D20 wyposażony w sporą wówczas nowość na rynku pojazdów użytkowych, mianowicie wtrysk typu Common Rail.