Przy okazji testu DAF-a XF 480 (zapraszam tutaj), miałem okazję poznać pewną ciekawostkę dotyczącą produkcji oraz serwisowania współczesnych samochodów ciężarowych. Uznałem, że warto się z nią podzielić, wszak dla wielu osób może ona stanowić zaskoczenie.
Otóż okazuje się, że dwa DAF-y XF, wyprodukowane w odstępie kilku tygodni, mogą wykazywać pewne różnice. DAF oficjalnie podaje, że zmiana w produkcji pojazdów zachodzi średnio co cztery tygodnie. Może być to zmiana jedynie kosmetyczna, ale może być też coś bardziej poważnego, dotyczącego jednego z większych podzespołów.
Druga rzecz to serwisowanie. Listy czynności serwisowych też stale są aktualizowane, w miarę jak pogłębiana jest wiedza serwisów na temat danego modelu. Gdy więc jedziemy do ASO i serwisant pobiera listę czynności serwisowych dla naszego modelu, musi być to lista pochodzić z danego dnia. Ta z dnia minionego nie może zostać użyta, gdyż może się okazać, że jest ona nieaktualna.
Co to oznacza w praktyce? Z jednej strony można powiedzieć, że świadczy to o ciągłym udoskonalaniu produktu oraz usług. Z drugiej strony, takie procesy (domyślam się, że u innych producentów wygląda to podobnie) czynią eksploatację ciężarówki bardzo trudną do wykonania bez udziału autoryzowanych serwisów oraz ich komputerów.