Zestaw do drewna z sześcioma naczepami – nowa generacja ma jeszcze więcej osi

Powyżej: hexatrem starego typu, z 12 osiami w naczepach

Od kilku lat w Brazylii można spotkać zestawy z sześcioma naczepami. Noszą one tam nazwę „hexatrem” i kursują zwykle po prywatnych drogach, należących do wielkich przetwórców drewna. A teraz sobie wyobraźcie, że ktoś spojrzał na taki zestaw, dochodząc do wniosku, że należałoby go jeszcze bardziej rozbudować. Na brazylijskim rynku właśnie debiutuje bowiem nowa, wzmocniona wersja, która w skali całego zestawu ma o sześć osi więcej!

Dotychczas zestawy typu hexatrem otrzymywały po sześć naczep dwuosiowych, stojących na bliźniaczym ogumieniu. Za to w nowej wersji, zaprezentowanej w ubiegłym miesiącu, wykorzystano naczepy trzyosiowe, również wyposażone w bliźniaki. Ładowność nie uległa przy tym zmianie, nadal wynosząc 200 ton dla całego zestawu, ale dzięki dodatkowym osiom naczepy mają wolniej się zużywać oraz osiągnąć lepsze właściwości jezdne. Poza tym udało się uzyskać bardziej płynnie działający układ hamulcowy, dzięki zastosowaniu nowych, automatycznych regulatorów.

Hexatrem nowego typu, z 18 osiami w naczepach:

Jak wskazuje producent, brazylijska firma Facchini, wymaganą konfiguracją ciągnika jest układ 6×4 lub 6×6. Co też ciekawe, po Brazylii jeździ już co najmniej kilkanaście hexatremów i wcale nie bazują one na bardzo mocnych ciągnikach. Największy użytkownik takich zestawów, firma Suzano z branży leśnej, wybrał do tej roli Volva FMX z 13-litrowymi, 540-konnymi jednostkami. Z jednak zastrzeżeniem, że pojazdy otrzymują tylne osie na zwolnicach, a także zautomatyzowane skrzynie biegów I-Shift z aż dwoma biegami pełzającymi. Bez tego załadowane hexatremy miałyby zapewne problem ruszyć z miejsca wycinki oraz załadunku drewna.

Na poniższym filmie możecie zobaczyć jak takie Volvo FMX 540 z sześcioma naczepami radzi sobie przy pracy. Dla dociekliwych jeszcze zaś wyjaśnię, że tablica do pisania na tylnej ścianie ostatniej naczepy służy ostrzeganiu przed wymiarami całej ciężarówki. Można tam umieścić informacje o długości (pt. „comprimento”) oraz szerokości (pt. „largura”) zestawu.

Krótki film ze starą wersją:

Dodatkowe zdjęcia nowej wersji: