Zderzenie ciężarówki i pociągu na niestrzeżonym przejeździe – jedna osoba zginęła

Na jednym z niestrzeżonych przejazdów kolejowych miało dzisiaj miejsce zderzenie ciężarówki i pociągu pasażerskiego. Niestety, bilans tego wypadku okazał się tragiczny, mówiąc o jednej ofierze śmiertelnej oraz jednej osobie poważnie rannej.

Wszystko wydarzyło się około godziny 8 rano, w Wielkopolsce, między miejscowościami Budzyń oraz Rogoźno. Iveco Stralis wjechało tam na niestrzeżony przejazd ze znakiem „STOP”, a środkowa część jego naczepy, wraz z ładunkiem bliżej nieokreślonego metalu, znalazła się tuż przed rozpędzonym składem relacji Kołobrzeg – Poznań. Doszło do zderzenia, po którym ciężarówka została wyrzucona na przydrożne pole, pociąg uległ wykolejeniu, a tor został uszkodzony na długości około 200 metrów.

Ciężarówką kierował trzeźwy, 25-letni mężczyzna, będący mieszkańcem najbliższej okolicy. Uniknął on poważniejszych obrażeń, jako że kabina Stralisa nie została bezpośrednio zmiażdżona. Znacznie mniej szczęścia miała obsługa pociągu. Jak podaje „Radio Poznań”, jeden z jej członków doznał śmiertelnych obrażeń, drugi trafił do szpitala w bardzo ciężkim stanie. Według nieoficjalnych informacji, byli to odpowiednio kierownik oraz maszynista składu. Bez ofiar obyło się wśród pasażerów, liczących w momencie zdarzenia około 160 osób.

Czy kierowca ciężarówki zatrzymał się przed znakiem „STOP”, czy był w stanie dostrzec pociąg z lewego fotela i jakie mogą spotkać go teraz konsekwencje? Odpowiedzi na te pytania ma ustalić prokuratorskie dochodzenie. Można się przy tym spodziewać rozległego raportu, typowego dla katastrof kolejowych. Jeśli w sprawie pojawią się nowe informacje, postaram się zaktualizować artykuł.

Wrak ciężarówki:

Uszkodzenia pociągu: