Zderzak naczepy jako podpora – wymiana koła bez lewarka i ulga dla zawieszenia

Tekst został zaktualizowany.

Naczepowy zderzak? Pozornie to nic ciekawego. Ot kilka kawałków metalu, chroniących przed uszkodzeniami podwozia, a także mający poprawiać bezpieczeństwo w razie najechania na tył. Jak się jednak okazuje, można zrobić z takim zderzakiem naprawdę ciekawe rzeczy. Udowodniła to firma Kässbohrer, z wielofunkcyjnym układem o nazwie RUPD-5K1.

Obawiasz się o wytrzymałość poduszek pneumatycznych, gdy ciężki wózek widłowy wjeżdża na wysoko ustawioną naczepę? Masz traumatyczne doświadczenia z wymiany opon, gdy oś trzeba było unieść niewielkim lewarkiem? A może obawiasz się o stabilność swojej naczepy na rozładunku, jako że często unosisz silos w niekorzystnych warunkach? RUPD-5K1 ma pomóc we wszystkich tych sytuacjach i właśnie został za to nagrodzony.

Omawiany zderzak właśnie zdobył jedną z głównych nagród w prestiżowym konkursie Trailer Innovation Awards 2021. Wyróżnia się tam najciekawsze innowacje ze świata naczep, a omawiany zderzak otrzymał pierwsze miejsce w kategorii Komponenty. Doceniono go za wielofunkcyjny charakter, sprawdzający się w pięciu różnych zastosowaniach.

Cała tajemnica kryje się w odpowiedniej wytrzymałości konstrukcji oraz możliwości opuszczenia jej zupełnie do ziemi. Trwałość jest wystarczającą, by podeprzeć tył naczepy w czasie wjeżdżania wózka widłowego lub też w czasie unoszenia samowyładowczej zabudowy. Zderzak może też utrzymać całą naczepę w górze na czas wymiany kół, całkowicie eliminując użycie lewarka. A jeśli będziemy wjeżdżali na prom lub też naczepa będzie wstawiana na pociąg, zderzak może zostać ustawiony zupełnie na poziomo.

Wszystko to możecie zobaczyć na poniższym filmie: