Zdalne kontrole tachografów także w Łódzkiem – kolejny inspektorat z anteną DSRC

18 grudnia z sań świętego Mikołaja wysypały się prezenty dla inspektorów łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. To właśnie wtedy na parkingu pod siedzibą Inspektoratu pojawiły się cztery nowe samochody specjalistyczne marki Renault Master. 

W tych entuzjastycznych słowach funkcjonariusze WITD Łódź pochwalili się odbiorem czterech nowych radiowozów. Co natomiast te „świąteczne prezenty” oznaczają dla przewoźników? Zmiana będzie bardzo konkretna, gdyż wraz z tym nowym wyposażeniem województwo łódzkie dołączy do regionów prowadzących zdalne kontrole tachografów.

Anteny DSRC, służące do prowadzenia zdalnych kontroli, znane są w Polsce już od 2021 roku. Niemniej urządzenia te nadal nie trafiły do wszystkich województw, a WITD Łódź odebrało swój pierwszy egzemplarz dopiero teraz, wraz z nowymi „Masterkami”. Poza tym nowością dla łódzkich inspektorów będzie zestaw paneli fotowoltaicznych, umieszczony na dachu jednego z radiowozów. Ta technologia ma pozwolić na rzadsze używanie agregatu prądotwórczego.

Wracając do anten DSRC, przypomnę jaki może być zakres ich działania. W przypadku tachografów montowanych od czerwca 2019 roku, antena pozwala zdalnie odczytać 19 różnych parametrów. To między innymi zalogowanie karty kierowcy, rejestrowana chwilowo prędkość, pamięć błędów w oprogramowaniu, ważność legalizacji, czy próby łamania zabezpieczeń. Innymi słowy, to wyraźna pomoc w wykrywaniu tych pojazdów, które przejeżdżają obok patrolu ze zmanipulowanym tachografem. Za to w przypadku tachografów montowanych od sierpnia 2023 roku, anteny odbiorą też informacje o popełnionych wykroczeniach. Inspektorzy będą więc mogli się dowiedzieć, że kierowca nadjeżdżającego pojazdu przekroczył na przykład ciągły, dzienny, tygodniowy lub dwutygodniowy czas jazdy.

Oryginalny komunikat WITD Łódź:

18 grudnia z sań świętego Mikołaja wysypały się prezenty dla inspektorów łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. To właśnie wtedy na parkingu pod siedzibą Inspektoratu pojawiły się cztery nowe samochody specjalistyczne marki Renault Master. Auta pełniąc rolę „biura na kołach” zaopatrzone zostały w wiele urządzeń wspierających pracę inspekcyjną takich jak: przenośne wagi samochodowe czy dymomierze. Po raz pierwszy w historii Inspektoratu na wyposażeniu pojazdu znalazła się też antena DSRC (Dedicated Short-Range Communication), która wykorzystując łączność bezprzewodową i odczytując informację z tachografów zainstalowanych w przejeżdżających pojazdach, umożliwia skuteczną selekcję pojazdów typowanych do kontroli drogowych. Co więcej zaopatrzenie w prąd jednego z nich zapewnią panele fotowoltaiczne, co pozwoli na zmniejszenie emisji szkodliwych gazów.

Zakupy te sfinansowane zostały z środków budżetu Państwa oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

I tak dla przykładu, MAN z WITD Szczecin z rozstawioną anteną: