Zdalne kontrole tachografów pod Kołbaskowem – nowa technologia w WITD Szczecin

Fot. WITD Szczecin

Najnowsze technologie kontrolne dotarły do kolejnego województwa, obejmując przy okazji polsko-niemieckie pogranicze. Symbolicznie przedstawia to inspekcyjny MAN TGE, stojący dzisiaj na autostradzie A6 pod Kołbaskowem, z anteną typu DSRC.

WITD Szczecin to kolejny wojewódzki inspektorat, który otrzymał antenę DSRC do swojej stałej dyspozycji. Tym samym zachodniopomorscy „krokodyle” mogą zdalnie sprawdzać działanie tachografów i dzięki temu łatwiej typować pojazdy do stacjonarnej kontroli. Inauguracyjne działania tego typu właśnie się odbyły, a na zdjęciu możecie zobaczyć jak antena prezentowała się przy tym w praktyce.

W przypadku tachografów montowanych od czerwca 2019 roku, antena DSRC pozwala zdalnie odczytać 19 różnych parametrów. To między innymi zalogowanie karty kierowcy, rejestrowana chwilowo prędkość, pamięć błędów w oprogramowaniu, ważność legalizacji, czy próby łamania zabezpieczeń. Innymi słowy, to wyraźna pomoc w wykrywaniu tych pojazdów, które przejeżdżają obok patrolu ze zmanipulowanym tachografem.

Wkrótce wykorzystanie takich anten zostanie też poszerzone, gdyż od sierpnia 2023 roku montowane będą inteligentne tachografy drugiej generacji. Te przekażą za pośrednictwem technologii DSRC aż 25 różnych parametrów, w między innymi informacje o przekroczeniu czasu jazdy ciągłej, dziennej, tygodniowej lub dwutygodniowej. Innymi słowy, przy najnowszych tachografach inspektorzy będą mogli zdalnie sprawdzić, czy kierowca nie popełnił wykroczenia w przeszłości.