Zawieszenie współpracy Kamaza i Mercedesa – Niemcy mogą nawet sprzedać udziały

Powyżej: Kamaz 54901 oraz Actros

Ledwie dwa tygodnie temu prezentowałem Wam nowy ciągnik siodłowy Kamaz 54901, przeznaczony do transportu dalekobieżnego, przygotowany wspólnie z Mercedesem i mający trafić do polskiej sprzedaży (artykuł znajdziecie tutaj). Już dzisiaj może się natomiast okazać, że była to publikacja o historycznym charakterze. Przyszłość 54901 stoi bowiem pod wielkim znakiem zapytania, jako że pojazd ten powstał w ramach rosyjsko-niemieckiej współpracy.

W obliczu ataku Rosji na Ukrainę, kraje zachodnie nie tylko nałożyły sankcje, ale też masowo wycofują się z inwestowania w rosyjskie firmy. Jest to nie tylko forma protestu wobec wojnie, ale też działanie uzasadnione ekonomicznie, wszak przyszłość rosyjskiej gospodarki rysuje się w wyjątkowo ciemnych barwach. I tak koncern Daimler Truck (właściciel ciężarowego Mercedesa) właśnie przygotowuje się do separacji lub rozwodu z Kamazem. Dotychczas niemieckie przedsiębiorstwo miało w Kamazie 15 procent udziałów, dzieliło z nim fabrykę kabin i przekazywało liczne podzespoły. Dzisiaj natomiast firma mówi o „natychmiastowym zawieszeniu aktywności biznesowych w Rosji”, podając to w swoim oficjalnym komunikacie.

Komunikat Daimlera:

Jak donosi niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt”, w praktyce takie „zawieszenie działalności” przełożyć się na zatrzymanie dostaw podzespołów, pożegnanie ze wspólną produkcją, a w przyszłości nawet sprzedanie udziałów. Następstwem dla Rosjan może być zaś szukanie zupełnie nowego partnera. Ten zapewne szybko znalazłby się w Chinach, choć przejście takiej zmiany oznaczałoby dla firmy duże perturbacje. Co więcej, sprawa z koncernem Daimler może być tylko początkiem tego typu historii. Trzeba bowiem pamiętać, że na przykład omawiany model 54901 posiada skrzynię biegów marki ZF oraz silnik przygotowany wspólnie z Liebherrem. Pierwsza z tych firm też pochodzi z Niemiec, natomiast Liebherr określany jest przedsiębiorstwem szwajcarsko-niemieckim.

Na koniec dodam, że rosyjski rynek samochodów ciężarowych, pomimo ogromnej terytorium, nie należy do szczególnie silnych. Dla przykładu, Kamaz 5490, bazujący na podzespołach Mercedesa Axora, był w 2020 roku drugą najlepiej sprzedającą się ciężarówką w całej Rosji. A mimo to dostawy tego modelu do klientów ledwie przekroczyły 5,5 tys. egzemplarzy.

Kamaz 5490: