Zatrzymanie sprzedaży Wieltonu w Rosji – rynek odpowiadał za 10 proc. przychodu

Wielton to kolejny producent pojazdów, który oficjalnie zawiesił swoją działalność w Rosji. W odpowiedzi na agresję na Ukrainę, firma zatrzymała pracę rosyjskiej montowni, a także przestała wysyłać na rosyjski rynek gotowe pojazdy.

W ubiegłym roku Wielton odnotował w Rosji 256 milionów złotych przychodu. Stanowiło to niemal 10 procent całego przychodu firmy, a samą Rosję uznawano za rynek strategiczny. Gdy jednak wybuchła wojna, podjęto natychmiastowe decyzje o zawieszeniu rosyjskiej sprzedaży oraz montażu. Jak podaje sam producent, od 24 lutego w Rosji nie dostarczono żadnej nowej „Wieltonki” i taki stan rzeczy utrzyma się aż do odwołania.

Rosyjskie straty Wielton zamierza nadrobić na innych rynkach, głównie w krajach Unii Europejskiej, a także w coraz bardziej chłonnych krajach afrykańskich. To zresztą bardzo ciekawy temat, opisywany w następującym artykule: Wielton coraz więcej sprzedaje w Afryce – kolejne czteroosiowe wywrotki dla Abidżanu

Na zdjęciu możecie zobaczyć wywrotki marki Wielton we wschodniej konfiguracji. Choć akurat te pojazdy trafiły w 2015 roku do Turkmenistanu.