Zaokrąglona, dłuższa i elektryczna Gama T dla XPO – zamówienie na 105 ciągników

Renault Trucks realizuje pierwsze dostawy nowej Gamy T E-Tech. To ciężki model o napędzie w pełni elektrycznym, wyróżniający się też przeprojektowanym przodem nadwozia.

Właśnie takie Renault Gamy T E-Tech, w postaci ciągnika siodłowego 4×2 z podwyższoną kabiną sypialną, trafiło w ostatnich dniach do francuskiego oddziału XPO Logistics. Ciężarówka ma być dopuszczona do pracy w 44-tonowych zestawach i będzie obsługiwała krótkie trasy w transporcie krajowym. Zasięg wynosi tutaj bowiem około 300 kilometrów na jednym ładowaniu.

XPO Logistics założyło zamówienie na łącznie 165 elektrycznych pojazdów marki Renault Trucks. Spośród nich aż 105 sztuk mają stanowić ciągniki siodłowe w takiej konfiguracji, jak ta prezentowana. Pozostałe 60 egzemplarzy będą stanowiły podwozia pod zabudowę.

Pod względem technicznym Renault Gamy T E-Tech jest bliźniacze do Volva FH/FM Electric, znanego już między innymi z polskich dróg. Mamy tu więc 666 KM mocy maksymalnej oraz zautomatyzowaną, 12-biegową skrzynię. Poza tym uwagę zwraca bardziej opływowe nadwozie, korzystające z unijnego wyjątku dla aerodynamicznych ciężarówek. Przód został przy tym wydłużony o 11,5 centymetra, czego w spalinowej wersji niestety nie znajdziemy.

Przód wersji elektrycznej:

Dla porównania, przód wersji spalinowej: