Zaniedbane i niesprawne Renault na kontroli ITD – już nie Premiumka, lecz Gama T

Najnowszy komunikat WITD Białystok jest bardzo symboliczny, zapowiadając zmianę generacji na polskich drogach. W roli głównej występuje zaniedbana i niesprawna ciężarówka marki Renault Trucks, wykonująca w pracę w transporcie krajowym. Nie jest to jednak stereotypowe Premium lub Magnum, jakie zwykle widywaliśmy w takich sytuacjach. Zamiast tego trafiono na Renault Gamy T, a więc już model Euro 6, produkowany od 2013 roku.

Omawiany zestaw zatrzymano w związku ze złamaniem 15-tonowego zakazu ruchu. Miało to miejsce w Łomży, na drodze krajowej nr 61. Gdy natomiast ciężarówka została poddana kontroli, znaleziono bardzo liczne usterki. Z opon ciągnika i naczepy wystawały druty, układ wydechowy był niekompletny, system AdBlue wskazywał błąd, na kabinie brakowało przedniego lusterka, z ciągnika i naczepy uciekało powietrze, a bębny hamulcowe naczepy miały uszkodzone obudowy. Poza tym ładunek ciężarówki okazał się niezabezpieczony. Były to materiały budowlane, wiezione na dystansie ponad 200 kilometrów.

Za usterki techniczne przewoźnika czeka kara administracyjna w wysokości 4 tys. złotych. Na kierowcę nałożono mandaty w wysokości 700 złotych, za złamanie zakazu tonażowego oraz przewożenie ładunku bez zabezpieczenia.

Oto komunikat WITD Białystok:

W środowe popołudnie (06.10) na drodze krajowej 61 w m.Łomża, funkcjonariusze łomżyńskiego oddziału WITD w Białymstoku poddali kontroli zatrzymany z ruchu 40-tonowy zestaw. W chwili zatrzymania przewoźnik wykonywał kontrolowanym składem krajowy transport drogowy rzeczy na trasie z Podnieśnia do Ełku. (transport materiałów budowlanych).

Kontrola techniczna ciągnika siodłowego ujawniła widoczny i uszkodzony kord opony wewnętrznej oraz kolejnej zewnętrznej po stronie lewej osi napędowej, aktywny wskaźnik awarii układu oczyszczania spalin, brak lusterka klasy VI, całkowite rozszczelnienie układu wydechowego poprzez przerwanie łącznika elastycznego układu wydechowego oraz ubytki powietrza z układów pneumatycznych. Niestety stan techniczny naczepy nie prezentował się lepiej. Kontrolujący wskazali kolejne braki – uszkodzenie osłon szczęk hamulcowych osi 2 i 3, przecięcie opony prawej osi, widoczny kord konstrukcyjny następnej opony oraz nieszczelności układów pneumatycznych.

Zdiagnozowane usterki powodują bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego w stopniu uniemożliwiającym używanie zestawu w ruchu drogowym.

Wobec przewoźnika zostało wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną 4000 zł. Oprócz zatrzymania dwóch dowodów rejestracyjnych, zakazano użytkowania i dalszej jazdy obu pojazdom do czasu usunięcia nieprawidłowości włącznie z zapewnieniem sprawnego osprzętu mocującego przewożone materiały budowlane.

Kierującego ukarano dwoma mandatami karnymi na łączną kwotę 700 zł za niezastosowanie się do znaku B-18 zakazującego wjazdu pojazdów o  rzeczywistej masie powyżej 15t i niezabezpieczenie ładunku przed zmianą położenia.