XPO Logistics oferuje transport na paliwie z roślin – różnicę w cenie pokrywa klient

Europejskie władze oraz wielkie organizacje lobbingowe coraz głośniej domagają się rezygnacji z konwencjonalnego oleju napędowego. Firma XPO Logistic odpowiedziała więc na tę sprawę w następującej konwencji: nie ma problemu, możemy jeździć na paliwie ze źródeł odnawialnych, ale ktoś musi zwrócić nam ponoszone w związku z tym koszty.

W ramach tej odpowiedzi firma wprowadziła we Francji nową usługę. Są nią przewozy drogowe wykonywane z użyciem HVO100, czyli ekologicznego oleju napędowego, wytwarzanego na bazie odpadów roślinnych i ograniczającego emisję gazów cieplarnianych o nawet 90 procent. Zastrzeżenie jest jednak takie, że klient musi pokryć dodatkowy wydatek, z jakim wiąże się zakup HV100. Paliwo to jest bowiem droższe od zwykłego oleju napędowego, zwykle o jakieś 10-15 procent.

Zleceniodawca, który skorzysta z tej usługi, ma otrzymać oficjalne zapewnienie, że jeżdżące dla niego ciężarówki zostały zatankowane HV100. Na tej podstawie firma może się też ubiegać o uzyskanie francuskiego certyfikatu oszczędności energii. Za to samo XPO Logistics uzyskało certyfikat dostawcy paliw alternatywnych, wystawiony przez firmę Dekra. Dzięki temu przewoźnik może we własnym zakresie organizować sobie HVO100, rozwiązując problem bardzo ograniczonej dostępności na stacjach.

Za to od strony sprzętowej sprawa jest bardzo prosta – większość ciężkich ciężarówek Euro 6 może jeździć na HVO100 bez przechodzenia żadnych modyfikacji, będąc oficjalnie dopuszczonym do użytku przez producentów.