Wywrotka zbudowana według nowych niemieckich przepisów – super izolacja i pięć czujników temperatury

meiller_wywrotka_termiczna_asfalt_niemcy

Niemcy postanowili wprowadzić bardzo interesujące przepisy dotyczące naczep samowyładowczych – od 2015 roku wywrotki wykorzystywane przy transporcie asfaltu na budowy niemieckich dróg federalnych muszą mieć odpowiednią izolację termiczną. Co więcej, od 2016 roku wywrotki te będą musiały mieć także specjalny system mierzenia temperatury ładunku. Przykładem konstrukcji będącej odpowiedzią na te wymagania jest naczepa firmy Meiller, która zaprezentowano w ostatnich dniach.

Opisując nową wywrotkę należy zacząć od faktu, że bazuje ona na „wannie” wykonanej ze stali. Aluminium nie wchodziło tutaj w grę, z uwagi na kiepskie właściwości termiczne. Od zewnątrz stal ta pokryta jest dodatkowo materiałem izolującym, który poradzi sobie z temperaturą do aż 200 stopni Celsjusza. Oprócz tego mamy izolujący materiał do pokrycia ładunku od góry, natomiast w opcji czekają specjalne dachy wykonane z aluminium, również ze specjalną izolacją.

Na pokładzie naczepy nie zabrakło też pięciu czujników, które mierzą temperaturę w różnych częściach pojazdu. Cztery z nich umieszczono w kątach zabudowy, natomiast piąty czeka w podłodze. Każdy z nich przekazuje informacje do systemu Meiller Smartboard, a ponadto łączy je z danymi z układu GPS. Pomiar temperatury odbywa się bowiem co minutę i komputer zapisuje gdzie dokładnie go dokonano.