Wysokie ceny ciężarówek widać w statystykach: obroty i zyski bardzo mocno wzrosły

Rok 2022 niewątpliwie stał pod znakiem rekordowo wysokich cen ciężarówek. W tej sytuacji producenckie raporty o zarobkach, podwyżkach i oszczędnościach mogą wydawać się szczególnie interesujące. Dlatego teraz zajrzymy do najnowszych liczb koncernu Daimler Truck, podsumowujących rok 2022.

Producent niemieckich Mercedesów, amerykańskich Freightlinerów oraz japońskich Fuso dostarczył w całym ubiegłym roku 520 tys. nowych ciężarówek oraz autobusów. Był to wzrost sprzedaży o 21 procent względem roku 2021. Co więcej, po raz ostatni tak wysoki poziom widziano w 2018 roku, a więc jeszcze przed pandemią.

Obrót z tej sprzedaży wzrósł o 28 procent, do poziomu 50,9 miliarda euro, podczas gdy zysk operacyjny typu EBIT wzrósł o 55 procent, do poziomu 3,9 miliarda euro. Od razu można więc tutaj zauważyć, że obroty i zyski rosły wyraźnie szybszym tempie niż ilościowa sprzedaż. Sam koncern tłumaczy to wysokimi cenami i bardzo dużym popytem ze strony przewoźników.

Co jednak ciekawe, zarząd koncernu wcale nie jest tymi wynikami zachwycony. Jak bowiem podaje niemiecki magazyn „Eurotransport”, prezes firmy Martin Daum wyraził niezadowolenie ze zbyt wysokich kosztów stałych. Do 2026 roku firma chce więc obniżyć swoje koszty działalności o 15 procent, dotychczas osiągając już w tym zakresie wynik 8-procentowy.

Na co natomiast Daimler Truck zamierza przeznaczyć rekordowe zyski? Tutaj prezes wskazał konieczność rozwinięcia nowych napędów elektrycznych i wodorowych, by spełnić coraz bardziej ambitne założenia rządzących. Projekty te są już prowadzone i wymagają inwestycji na poziomie miliardów euro. Tym samym można więc powiedzieć, że przewoźnicy już teraz mocno dokładają się do elektryfikacji, nawet jeśli kupują tylko diesle.