Wodorowe ciężarówki Paccara i Toyoty trafią do sprzedaży – debiut po 6 latach testów

Gdy koncern Paccar rozpoczynał swoje próby z napędem wodorowym, mogły one brzmieć dosyć abstrakcyjnie. Do ciężarowego Kenwortha zainstalowano bowiem ogniwa wodorowe pochodzące wprost z samochodu osobowego, jakim jest Toyota Mirai. Jak się jednak okazuje, ta ciężarowo-osobowa współpraca jak najbardziej się powiodła i po trwających od sześciu lat testach właśnie zapowiedziano start produkcji seryjnej.

Dwie amerykańskie marki koncernu Paccar, czyli Kenworth oraz Peterbilt, już od 2024 roku będą dostarczały wodorowe ciągniki siodłowe w ramach oficjalnej sprzedaży. Każdy taki pojazd będzie miał na pokładzie dwa silniki elektryczne, zapewniające stałą moc 420 KM, a ogniwa wodorowe marki Toyota będą dbały o generowanie dla nich prądu. Przy uwzględnieniu zbiorników na 60 kilogramów wodoru, pod ciśnieniem 700 bar, pozwoli to na przejechanie 660 kilometrów na jednym tankowaniu, z naczepą, pod pełnym obciążeniem.

Wczesny prototyp Kenwortha na wodór (2018):

Swoje przygotowania do tego projektu prowadzi także Toyota. Japoński partner musi bowiem zwiększyć produkcję ogniw wodorowych, by nadążyć za potencjalnym zapotrzebowaniem Peterbilta i Kenwortha. To podniesienie mocy produkcyjnych ma nastąpić jeszcze jesienią bieżącego roku, a więc w pełni wpisuje się w sprzedażowe plany Paccara.

Co natomiast z trzecią marką koncernu Paccar, czyli europejskim DAF-em? Można się spodziewać, że i ta firma skorzysta wkrótce z technologii Toyoty, wszak DAF, Kenworh oraz Peterbilt dzielą już ze sobą niemal wszystkie rozwiązania napędowe. Niemniej jak na razie nie podano żadnych konkretnych dat, kiedy mogłoby się to wydarzyć.

Na koniec dodam, że powyższa informacja zgrała się w czasie z głośną zapowiedzią z amerykańskiego stanu Kalifornia. Dwa dni temu tamtejsze władze podały, że od 2036 roku zakażą sprzedaży wszystkich nowych ciężarówek z silnikami diesla. Jednocześnie to właśnie Kalifornia była miejscem wspomnianych testów Kenwortha i Toyoty, z dziesięcioma wodorowymi prototypami przewożącymi kontenery do portu w Los Angeles.

Toyota Mirai I (do 2020 roku):

Toyota Mirai II (od 2020 roku):