Wielkie wzrosty producentów ciężarówek – rośnie sprzedaż oraz zyski, choć nie na całym świecie

Wśród polskich sprzedawców nowych ciężarówek można w tym roku usłyszeć umiarkowanie optymistyczne opinie o rynku. Sprzedawcy tych używanych wyrażają się delikatnie mówiąc negatywnie. Jeśli jednak spojrzymy na statystyki z całego świata, dotrzemy do liczb wskazujących na ogromne wzrosty.

Koncern Paccar, do którego należy DAF, Kenworth oraz Peterbilt, odnotował w pierwszym półroczu 2019 roku aż 13 proc. wzrostu ilości zarejestrowanych nowych pojazdów. Świetnie idzie też grupie Volvo (11,4 proc. wzrostu), a także Scanii (10,1 proc.) oraz MAN-owi (9,9 proc.).

Wszystko ma też iść w parze z wyraźnymi wzrostami zysków. Tutaj szczególnym przykładem jest grupa Daimler Trucks, do której należy Mercedes-Benz, Fuso oraz Freightliner. Choć sprzedaż jej pojazdów wzrosła w pierwszym półroczu tylko o 1 proc., zysk typu EBIT zwiększył się o dokładnie 10 proc.

Gdzie natomiast znajduje się źródło tak pozytywnych wyników? Niestety, raczej z dala od Europy. Producenci ciężarówek mają bowiem korzystać przede wszystkim ze świetnej sytuacji na rynku Stanów Zjednoczonych. Do tego dochodzi też wyraźne odrodzenie rynku brazylijskiego.

Co też ciekawe, raczej średnio wiedzie się obecnie w Azji. Sprzedaż w Indiach oraz Japonii wyraźnie bowiem spadła, natomiast rynek chiński stanął ostatnio w miejscu. Najgorzej jest natomiast w Turcji i Rosji, gdzie statystyki sprzedażowe pozostają na dramatycznie niskim poziomie.