Trzymiesięczny ciągnik z „najnowszym modelem wyłącznika tachografu” – czy przewoźnik straci licencję?

W najnowszym komunikacie WITD Kielce wystąpiła zaledwie trzymiesięczna Scania R450. Jak twierdzą inspektorzy, pojazd ten został wyposażony w najbardziej zaawansowany typ wyłącznika, jaki da się obecnie znaleźć na rynku.

Szczególną uwagę zwracają też następstwa, których może się spodziewać przewoźnik. Wszczęto bowiem wobec niego postępowanie, które może skutkować odebraniem licencji. Ponadto zgłoszono do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

To podejrzenie przestępstwa odwołuje się do artykułów 25. oraz 50. ustawy o tachografach. Inspekcyjny komunikat nie wyjaśnia tego w dokładniejszy sposób, więc oba artykuły dołączam poniżej. Jeśli zaś chodzi o kwestię reputacji oraz licencji, to więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Art. 25. Zabrania się produkcji, dystrybucji, reklamy, sprzedaży lub udostępniania w inny sposób urządzeń, przedmiotów lub oprogramowania wykonanych lub przeznaczonych do celów podrabiania lub przerabiania danych rejestrowanych przez tachograf.

Art. 50. Kto, wbrew art. 25, produkuje, dystrybuuje, reklamuje, sprzedaje lub w inny sposób udostępnia urządzenia, przedmioty lub oprogramowanie wykonane lub przeznaczone do celów podrabiania lub przerabiania danych rejestrowanych przez tachograf – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Komunikat WITD Kielce:

Najnowszy „model” wyłącznika tachografu, sterowany odpowiednią kombinacją przycisków na tachografie ujawnili Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w  Kielcach.

Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania kierowca mógł w każdej chwili mógł zmieniać wskazania swojej aktywności i rozpocząć rejestrację odpoczynku, podczas gdy pojazd faktycznie poruszał się.

Ten rodzaj „wyłącznika” tachografu zainstalowany był w zaledwie trzymiesięcznym pojeździe należącym do polskiego przewoźnika, który wykonywał krajowy transport drogowy rzeczy. Pojazd został zatrzymany do kontroli na drodze ekspresowej S-7 w miejscowości Występa w dniu 26 lipca 2019 r..

Szczegółowa analiza danych cyfrowych pobranych z tachografu oraz danych pozyskanych dzięki wykorzystaniu urządzeń diagnostycznych, w które są wyposażeni Inspektorzy pozwoliła na wykrycie niedozwolonego urządzenia manipulacyjnego służącego do fałszowania zapisów tachografu. W tym konkretnym przypadku był to na obecną chwilę najbardziej zaawansowany technologicznie „wyłącznik”, a  manipulacja polegała na przeprogramowaniu urządzenia rejestrującego (tachografu) poprzez wgranie do urządzenia nieoryginalnego oprogramowania sterującego.

Pojazd został skierowany do autoryzowanego serwisu tachografów w którym zdemontowano zmanipulowany tachograf i zainstalowano do pojazdu fabrycznie nowy.

Urządzenie rejestrujące zostało zatrzymane jako dowód w sprawie, a  wobec przewoźnika zostało wszczęte postępowanie administracyjne. W związku z tym, że podczas kontroli zostało stwierdzone najpoważniejsze naruszenie zostanie również uruchomiona procedura w sprawie utraty dobrej reputacji przewoźnika, która może skutkować cofnięciem licencji na wykonywanie transportu drogowego.  Ponadto na podstawie art. 50 ustawy o tachografach Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.